Ért valaki a kémiához? Elmagyarázod nekem? /lent/


Pl. 3H2(alsóindexes) + N2(alsóindexes) -> 2NH3(alsóindexes)


Holnap ilyenekből irunk, de nem értem, hogy ez így, hogy jött össze.


2010. jún. 3. 19:17
 1/7 anonim ***** válasza:
Az egyenletek meg lesznek adva? És a számokat kell hozzáírnotok?
2010. jún. 3. 19:28
 2/7 anonim ***** válasza:
azt hiszem valahogy úgy van hogy ... ugye hidrogénből és nitrogénből keletkezik ammónia ... és a keletkezett anyagnál megnézed hogy mondjuk három hidrogén és kettő nitrogén van.... (ezért rendezni kell az egyenletet hogy mindkét oldalon egyenlő legyen...) ha össze szorzod 2NH3(alsóindexes) akkor 6 hidrogéned lesz...ezért a bal oldalt is 6 hidrogén kell ezért 3 H2 lesz ... és mivel csak 2 hidrogén van a jobb oldalt ezért bal oldalnak is annyinak kell lennie de ott már annyi van szóval változatlan marad
2010. jún. 3. 19:29
 3/7 A kérdező kommentje:
Hát igen, de csak 1-2 számot kell beírni, ma vettük, holnap már írunk belőle és sajnos nem értem!:/
2010. jún. 3. 19:29
 4/7 anonim ***** válasza:
Hogyhogy hogy jött össze?A megfelelő mennyiségek nem? És nagy nyomáson magas hőmérsékleten platina katalizátorral ammónia lesz belőle.
2010. jún. 3. 19:30
 5/7 A kérdező kommentje:
Uff tényleg! megyek megnézem a többit és elmagyarázom magamnak. Nagyon szépen köszönöm:)
2010. jún. 3. 19:32
 6/7 anonim ***** válasza:

Nah figyu:


Az a lényeg, hogy minden anyagból ugyanannyinak kell lennie az egyenlet mindkét oldalán.

Ha az egyik oldalon 2 hidrogén van, akkor a másik oldalon is annyinak kell lennie pl.


A képlet előtti szám azt adja meg, hogy hány molekula van. Az alsó indexben lécő pedig azt, hogy egy darab molekulában hány darab atom van abból az anyagból.


PL.

2 NH3 = 2 db NH3 molekula

1 darab NH3 molekulában van 1 db nitrogénatom (mivel nincs alsó indexben semmi, ezért csak egy van belőle) és 3 darab hidrogénatom (mert alsó indexben 3 van)


Tehát ha:

1 db NH3 molekulában 1 N atom és 3H atom van, akkor 2 db NH3 molekulában kétszer annyi, tehát 2N atom, és 6H atom:)


Remélem így érthető:)


Egyenletrendezésnél mindig csak a képletek ELÉ szabad számokat írni, indexbe NEM!!!


Tehát adott egy egyenlet, pl: H2 + N2 = NH3

Látod, hogy a bal oldalon kettő db N van, a jobb oldalon pedig csak 1.

Ezért a jobb oldalra is írni kell még egyet:

H2 + N2 = 2 NH3


Így most a bal oldalon csak 2 H van, viszont a jobb oldalon összesen 6. (2*3)

Ezért a bal oldalra is írni kell még, hogy összesen ott is 6 legyen.


Tehát: 3 H2 + N2 = 2 NH3

2010. jún. 3. 19:39
 7/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm utolsó, neked is a részletes leírást!:)

Szerintem menni fog a holnapi dolgozat!:)

2010. jún. 3. 19:55