Gazd. Matek? Egy termék napi keresletének függvénye f (x) =60*e (-0, 025x) (x termelt mennyiség kg-ban, az egységár €-ban adott) A termék előállításának változó költsége 25 €/kg, míg a fix költsége 100 €?


a) Írja fel a bevételfüggvényt a termelés függvényében!

b) Határozza meg az összköltségfüggvényt a termelés függvényében!

c) Határozza meg a profit függvényt a termelés függvényében!

d) Mely kereslet esetén maximális a profit? Mekkora ebben az esetben az egységár és a profit értéke?

e) Határozza meg a határprofit értékét, ha a termelés napi mennyisége 10 kg!


2017. nov. 27. 22:59
 1/1 anonim ***** válasza:

x a termelt mennyiség, akkor f(x) az eladási ár.


Bevételfüggvény:

p*x = f(x)*x = 60 * e^(-0,025*x) * x


Összköltség függvény:

költség = 25*x+100


profit: bevétel - költség, tehát a fenti kettő különbsége:


60 * e^(-0,025*x) * x - (25*x+100)


d) Maximális profit:

deriválod x szerint, szorzat és összetett függvény szabályai szerint, ahol a derivált 0, ott lesz lokális szélsőérték, ami jelen esetben maximum lesz, abból kijön x, visszaírod az f(x)-be és kijön az ár.


e) Deriválod a profit függvényt, vagyis ugyanazt, amit az előző pontban csináltál.

És utána x helyére beírod, hogy 10.

2017. nov. 28. 10:36