Egy fecskendőben argon gáz van (M=40 g/mol) 0,195 MPa nyomáson. Mekkora a térfogata mm3-ben, ha hőmérséklete 64 ºC, tömege pedig 18 μg?


2017. nov. 20. 15:55
 1/2 anonim ***** válasza:

Az ideális gáz állapotegyenlete: pV = nRT

A térfogatra vagyunk kíváncsiak, tehát V = nRT / p


1. Határozzuk meg az anyagmennyiséget!

Egy mol argon (ezt a feladat elárulja) 40 g.

Nekünk 18 μg gázunk van.

Váltsuk át grammra! 18 μg = 1,8 * 10^1 μg = 1,8 * 10^-5 g

n = (1,8 * 10^-5) / 40 = 4,5 * 10^-7

2. R a moláris gázállandó, 8,31 akármi


3. A hőmérséklet 64 C fok.

Ezt át kell váltani Kelvinre.

64 C fok = 64 + 273 K = 337 K


4. A nyomás 0,195 MPa

Nekünk Pa kellene.

0,195 MPa = 195000 Pa


V = nRT / p = 4,5 * 10^-7 mol * 8,31 akármi * 337 K / 195000 Pa = 6,463 * 10^-9 m^3

Ezt köbmilliméterre átváltva.

6,463 * 10^-9 m^3 = 6,463 mm^3

2017. nov. 20. 16:23
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm!
2017. nov. 20. 17:18