Segítene valaki megoldani ezt a pár logaritmust? (11. o. )


Határozza meg a log. alapját: loga⁸=3 ; loga⁴a(2.a felsőindex)-1


Határozza meg a hatványértéket: lgx=2


5*lg10+log₅¹²⁵ =


Számítsa ki a log.értékeket: lg0,001= ; log₃²⁷


Mely x-ekre értelmezhetők a kifejezések:

log₃(x-5)+log₃(10-x)=

log₅(x²+x-12)=


Oldd meg az egyenleteket:

log₂x=log₂40-log₂5

log₂(x+2)=4+log₂*³


Köszönöm előre is, ha valaki szakít rám időt!


2017. nov. 19. 17:52
 1/3 anonim ***** válasza:

Nem mindegyik feladatod értelmes.

Csak a logaritmus definícióját és néhány ezzel kapcsolatps azo‭nosságot

kellene alkalmazni.


loga⁸=3 <=> a³=8 <=> a=∛8=2

lgx=2 <=> x=10²=100


5*lg10+log₅¹²⁵ Így nincs értelme, mert a második logaritmus argumentum nélkül maradna.


5*lg10+log₅125=lg(10⁵)+log₅(5³)=5+3=8



lg0,001=lg(10⁻³)=-3

log₃²⁷ helyett log₃(27)=log₃(3³)=3.


(folyt. köv.) Sz. Gy.

2017. nov. 19. 19:31
 2/3 anonim ***** válasza:

log₃(x-5)+log₃(10-x)


Értelmezési tartomány meghat.: x-5>0 és 10-x>0 teljesülése esetén

5<x<10 azaz ]5,10[ nyílt intervallumra gond.

log₃(x-5)+log₃(10-x)=log₃[(x-5)·(10-x)]



log₅(x²+x-12)=log₅[(x+4)·(x-3)]


Értelmezési tartomány meghat.: x<-4 vagy x>3 teljesülése esetén lesz az argumentum beli parabola pozitív.


log₂x=log₂40-log₂5 (ÉT: x>0) <=> log₂x=log₂(40/5)=log₂8=3 <=> x=2³=8


log₂(x+2)=4+log₂*³ helyett


log₂(x+2)=4+log₂3 (ÉT: x>-2) <=> log₂(x+2)=log₂16+log₂3=log₂48 hivatkozva a log függvény ÉT beli monotonítására x+2=48, azaz x=46

2017. nov. 19. 19:59
 3/3 A kérdező kommentje:

Igen tudom, hogy nem értelmes pl az utolsó, elírtam, a 2 és 3 között nincs szorzás.


Köszönöm szépen nektek!

2017. nov. 19. 20:21