Központira készülök, de nem értem az egyik feladatot?! Többi lent!


Kertész gazda egy kosár almát vitt a piacra. Az első vevő megvette az almák felét, a máso-dik a ma¬¬ra¬¬dék harmadát, a harmadik a még megmaradt almák ötödét. A negyedik vevő el-vitte a meg¬¬¬ma¬¬radt nyolc almát.


a) Hányszor több almát vett az első vevő, mint a második?

b) Az összes alma hányadrészét vette meg a harmadik vevő?

c) Hány alma volt a kosárban eredetileg?

d) Hány almát vett a harmadik vevő?

e) Melyik vevő vásárolta a legkevesebb almát?


Már több ilyent próbáltam megoldani, de eddig egyet sem tudtam :( Nem a helyes válaszokra lennék kíváncsi, hanem arra, hogy hogyan is kell itt számolni. Valaki el tudná nekem magyarázni? (A matektanárom nem szokott szakkört tartani, órán pedig mindig azt mondja, hogy már vettük, de nekem nem rémlik semmi :/ )


2017. nov. 7. 14:45
 1/2 anonim ***** válasza:

"Kertész gazda egy kosár almát vitt a piacra." Nem tudjuk mennyi alma volt, legyen x. Tehát x db almát vitt a piacra.

"Az első vevő megvette az almák felét." Tehát neki 1/2 x almája van, és 1/2 x alma maradt a kertésznél, ez fontos lesz.

"a második a maradék harmadát" A megmaradt 1/2 x alma harmadát megvette, tehát 1/2 * 1/3 = 1/6 x almát vett meg. A kertésznél a második vásárló után az 1/2 x alma kétharmada maradt (mert ugye az egy harmadát vette meg a második vásárló), 1/2 * 2/3 = 1/3 x db alma maradt nála (ezzel számolunk majd tovább, úgy mint az előbb).

"a harmadik a még megmaradt almák ötödét." 1/3 x alma 1/5-e 1/3*1/5= 1/15 x alma. A maradék 4/5-e maradt a kertésznél 1/3*4/5 = 4/15 x.

"A negyedik vevő elvitte a megmaradt nyolc almát." Tehát 4/15 x maradt a kertésznél, ez egyenlő 8-cal. Innen x-et ki lehet számolni (30), ez amúgy a c) kérdésre a válasz, mert x-szel azt jelöltük hány alma volt a kosárban eredetileg.

a) Ehhez a kérdéshez nem is fontos tudni, hogy x = 30. Az első vevő 1/2 x almát vett, a második 1/6 x almát, ebből látszik hogy az első vevő háromszor annyi almát vett mint a második (1/2 a háromszorosa az 1/6-nak).

A b) kérdést megválaszoltam már a levezetés közben (1/15 részét.)

A c)-t már megválaszoltam (30)

d): A harmadik vevő az almák 1/15 részét vette meg, és összesen 30 alma volt, tehát 30*1/15=2 almát vett a harmadik vevő.

e): Ehhez a kérdéshez szintén nem kell tudni hogy hány alma volt eredetileg. A vásárolt mennyiségek: első vevő: 1/2 x; második vevő 1/6 x; harmadik vevő 1/15 x; negyedik vevő 4/15 x. Ezek közül az 1/15 x a legkevesebb, tehát a 3. vevő vásárolta a legkevesebb almát. (Ha neked úgy kényelmesebb, beírhatod x helyére 30-at és kiszámolhatod melyik vevő mennyit vett, de felesleges.)

Igyekeztem részletesen leírni. Tanulmányozd át alaposan, és próbálj meg megoldani egy hasonló feladatot. Biztosan menni fog.:)

2017. nov. 7. 15:22
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm :)
2017. nov. 8. 13:33