Levezetné nekem valaki ezt a kémiai számolást?


Ha az adott KOH-ra és NH4OH-ra is azonos 0,06 mol/1000 ml koncentráció érvényes, akkor mekkora lesz a két kiindulási anyagból összeöntött oldat pH-ja?


A válaszokat előre is köszönöm!



2017. nov. 5. 21:48
 1/2 anonim ***** válasza:

Hiányzik egy disszociációs állandó


[link]

ami 1,8*10^-5 , de ezt a feladatban kell megadni, nem irodalomból kikeresni.


Számolás:

1. Két OH- koncentrációt kell kiszámolni.

2. Összeadni

3. pOH -vá átalakítani

4. pH = 14 -pOH


-----------------------------------------------

1a . KOH = K+ + OH-


c(KOH ból OH-) = 0,06 M


1b. NH4OH <--> NH4+ + OH-


c(NH4OH -ból OH-)= ?


Kb = 1,8 * 10^-5 = [NH4+]* [OH-] / [NH4OH]


A reakcióegyenlet mutatja, hogy [NH4+]=[OH-]


[NH4OH] + [NH4+]+[OH-] = 0,06 M


Mivel nagyon kevés (az értékes számtartományon kívül van) disszociál ezért a [NH4+]+[OH-] -t elhanyagoljuk.

[NH4OH] = 0,06 M


1,8 * 10^-5 = [OH-]* [OH-] / 0,06 M


0,06 * 1,8 * 10^-5 = [OH-]^2

[OH-]^2 =1,08*10^-6

[OH]= 1,039*10^-3


--------------------------------------------------------------

2. [OH] = 0,06 M + 1,039*10^-3 M = 0,006104 M

3. -log(0,006104) = 1,275 pOH= 1,275

4. pH=14-pOH = 14 - 1,275 = 12,72


pH = 12,72

2017. nov. 6. 19:19
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm!
2017. nov. 6. 21:02