Mit tudnatok mondani az arany ember című regényben lévő jó és rossz közötti különbségekről?
Szia !
Az arany ember Jókay sokak szerint legjobb regénye.
Rá az jellemző, hogy alakjai vagy angyalok, vagy ördögök, azaz vagy jók vagy rosszak.
Ennek ellentmondani látszik a főhős, Tímár Mihály, aki valóban magában hordozza a legkiválóbb emberi tulajdonságokat, de mégis vitatható a magánélete.
Igen, előttem is írták, hogy szereti a feleségét, az egzotikus szépségű török lányt, de szerelmét Tímea nem viszonozza.
Ezért, keresve a boldogságot, házasságtörést követ el, évekig csalja a feleségét.
Becsapja, hazudik arról, hol jár, mit csinál, kikkel találkozik, feleségét az üzleti ügyek intézésében is hosszú hónapokra magára hagyja, amikor a Senki szigetén vigasztalódik Noémi karjaiban.
Ezek nem szimpatikus tulajdonságok, de mégis megbocsátunk neki, hiszen látjuk, hogy megérdemelné a boldogságot, családra, gyermekre vágyik, megértő társra, partnerre.
Tímeától ezt nem kapja meg.
Kap ugyan megbecsülést, tiszteletet, és hálát azért, hogy kiemelte őt abból a kilátástalan helyzetből, amelybe Brazovics halála sodorta a családot, s a velük élő török lányt is.
Ez azonban nem egyenlő a szerelemmel, amit Tímea egyetlen ember iránt érez csak, ő Kacsuka Imre, a katonatiszt.
Azt mondhatjuk tehát, hogy Tímárban együtt van jelen a jó és a rossz, de a történet folyamán jóváteszi vétkeit, bár ebben a véletlen is a kezére játszik.
Először öngyilkos akar lenni, hogy meneküljön kilátástalan helyzetéből, de Krisztyán Tódor váratlan halála / Tímár ruháiban belefullad a Balaton jeges vizébe/ lehetővé teszi számára, hogy eltűnjön a világ szeme elől.
Ezzel az is megvalósítható lesz, hogy Tímea megözvegyülve a gyászév letelte után végre hozzámehessen szerelméhez, Kacsuka Imréhez.
Nemcsak Tímár, de volt felesége boldogsága is bekövetkezik.
Az egyetlen, szinte angyali tisztaságú, makulátlan jellem a regényben a török lány, Tímea.
Egy alkalommal Athalie is azt mondja róla, "szentkép", akiről azt feltételezi, mégis "lelép a falról".
De Tímea hű marad önmagához, és színt vall Tímárral kapcsolatos érzelmeiről: megbocsátana az őt megcsaló férfinak, ha tudná, hogy más megadta neki azt, amit ő nem tudott.
A gonosz Athalie alakjában ölt testet a regényben.
Olyan démoni a nő jelleme, s olyan mesterien ábrázolja a benne felgyülemlett gyűlöletet az író, hogy az már szinte hátborzongató.
Ő egyértelműen a rossz megtestesítője a történetben, megbocsáthatatlanok a tettei, az ármánykodása, a kémkedés, a leskelődés, a mások magánéletében való vájkálás.
"Kibabrált" vele a sors, mert apja halála miatt egyik napról a másikra elszegényedett a családja, elvesztette vőlegényét, így az élete zátonyra futott. Egyetlen célja Tímea és volt vőlegénye életének tönkretétele maradt.
Ő volt az, aki átlátott Tímáron, azt hitte a rosszban partnerek lehetnek, de az arany ember nem volt velejéig romlott, mint ő.
Athalie Tímea szöges ellentéte, mint tűz és víz, mint valóban egy angyal és az ördög maga.
Kiváló a regény, a film is felér erre a szintre, olvasd el a könyvet, nézd meg a filmet !
Noéminak nagyon jó mellei voltak.
A Timeáé sem volt rossz!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!