Egy mély kútba ha leejtünk egy követ és a csobbanást 4 másodperc múlva halljuk. Ismerve, hogy a hang egyenesvonalban 340 m/s állandó sebességgel terjed, számítsuk ki a kút mélységét?!


2017. okt. 20. 21:29
 1/5 anonim válasza:
Kábé 70 méter.
2017. okt. 20. 21:44
 2/5 anonim ***** válasza:
Tegyük fel, hogy a kő t másodperc múlva ér az aljára, ekkor a hangnak 4-t másodperc ideje van feljönni. A kő (g/2)*t^2 utat tesz meg, tehát s=(g/2)*t^2, ahol s a kút hossza. A hang egyenletesen mozog, így rá az s=340*(4-t) egyenlet igaz. A két egyenlet egyenletrendszert alkot, amit meg tudsz oldani; g értékét itt is veheted 10 m/s-nak.
2017. okt. 20. 22:08
 3/5 anonim ***** válasza:

A zuhanás ideje (t) = a tényleges zuhanás ideje (tz) + a hang terjedésének ideje (th) = 4

th = 4 - tz

Amikor leejti a követ egyenletesen gyorsul, ebből lesz egy egyenlet: s=-(g/2)*tz^2, ahol s a kút mélysége, g a gravitációs állandó.

Amikor csobban a kő a vízben, akkor terjed a hang felfelé. Ebből lesz a második egyenlet:

s = 340*(4-tz)

s = 1360-340*tz

tz = (1360-s)/340


Behelyettesítve a másik egyenletbe:


s=-5*((1360-s)/340)^2

s=-5*(((1360-s)^2)/115600)

s=-((1360-s)^2)/23120

23120*s=-1849600 + 2720s - s^2

s^2 + 20400s + 1849600 = 0

s = (-20400 + gyök(416160000-7398400))/2 = (20217 - 20400)/2 = -183/2 = -91,5 m


91,5 m mély a kút.

2017. okt. 20. 22:30
 4/5 anonim ***** válasza:
#3 Ez biztosan nem jó, mert akkor több, mint 4 másodperc kellene a kő leérkezéséhez.
2017. okt. 20. 23:49
 5/5 anonim ***** válasza:

t-re másodfokú e., megoldod, behelyettesíted valamelyik oldalon

[link]

s≈70.549 m

2017. okt. 21. 00:28