1. A mérleghinta tengelyétől 4m-re egy 300N súlyú gyerek ül. A másik oldalon hány méterre üljön a 400N súlyú gyerek, hogy egyensúlyban legyenek?

2. A vas sűrűsége 7800kg/m3, a rézé 8,9g/cm3 és az ólomé 113g/cm3. Ha mindegyik anyagból 1kg-ot mérünk ki, melyiknek lesz legkisebb és legnagyobb a térfogata? Miért?
2010. máj. 29. 17:24
 1/2 anonim ***** válasza:

A mérleghintás példánál fel kell használni azt, hogy a forgatónyomatékot úgy kell kiszámítani, hogy az erőkart (itt a súly távolsága a tengelytől) szorzod a nyomóerővel. Ha egyensúlyban vannak, akkor a két forgatónyomaték egyenlő, vagyis a 4*300=X*400 egyenletnek igaznak kell lennie, amiből egyszerűen ki lehet fejezni a kérdéses távolságot az X=3-at, vagyis a gyerek 3 méterre ül a tengelytől, ha egyensúlyban vannak.


A sűrűséges példádat úgy kell megoldani, hogy belegondolsz abba, hogy a nagyobb sűrűség mit is jelent. Ez azt jelenti, hogy ugyanakkora térfogatú anyag, nehezebb, ha nagyobb a sűrűsége. A gondolatmenetet megfordítva azt kapjuk, hogy a legnagyobb sűrűségű anyagból kell a legkevesebbet venni térfogatra, hogy az egy kg legyen, és a legkisebb sűrűségűből kell a legnagyobb térfogatút venni, vagyis a vasból a legnagyobb egy kg-os tömb, az ólomból a legkisebb.

Megjegyzés: Egy ilyen feladatnál NE felejtsd el a mértékegységeket átváltani!

Remélem tudtam segíteni, és elnézést a hosszadalmas levezetésért.

2010. máj. 29. 17:52
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm a részletes választ! Sokat segítettél, most már értem.
2010. máj. 29. 23:18