Matek. Kaphatnék segítséget? Maga után vonja az egyik esemény a másikat?


Piri néni kertjében 3 gyümölcsfa áll,melyek egymástól függetlenül 0,6 valószínűséggel kapnak el egy betegséget.


Jelölések : P(A1)=0,6 P(A2)=0,6 és P(A3)=0,6


1.kérdés : Mennyi a valószínűsége annak,hogy pontosan 2 gyümölcsfa kapja el a betegséget?

válasz : P(B)=P(A1∩A2∩Ä3)+P(A1∩A3∩Ä2)+P(A3∩A2∩Ä1)= szorzatokkal megoldva=0,432


2.kérdés: Mennyi az esélye ugyanennek,ha tudjuk,hogy legfeljebb egy egészséges fa maradt?

válasz: P(B|C)=P(B∩C)/P(C)=

P(C)= 0 vagy 1 egészséges fa marad tehát,így felírogatva és összeadva =0,648

P(B∩C)= ??? hogyan kell megállapítani ?


3.kérdés: Feltéve,hogy pontosan 2 kapta el a betegséget,mennyi az esélye,hogy az első fa maradt egészséges?

Ezt fel tudom írni,de nem a képletek nyelvén:

0,4*0,6*0,6/P(B) =0,33

Képlettel szeretném felírni,de megakadok:

P(Ä|B)=P(Ä∩B)/P(B)

P(Ä∩B) =??? itt nem értem,hogy hogyan kell értelmezni,és lehet-e olyat,hogy csak összeszorzom P(Ä)-t és P(B)-t ?



Ä jelölés : A komplementere


2017. okt. 12. 17:49
 1/2 A kérdező kommentje:
Az első kérdés válaszában a 745 gépelési hiba,metszett van ott is.
2017. okt. 12. 17:50
 2/2 anonim ***** válasza:

2.


a te jelöléseiddel:

B = pontosan 2 fa lesz beteg

C = 0 vagy 1 egészséges fa marad


Ha B esemény igaz, akkor C is igaz, ezért P(B és C) = P(B) = 0,432



3.

legyen D esemény = az első fa egészséges maradt

P(D) = P(A1 negált) = 0,4


P(D | B ) = P(D és B) / P(B)


P(D és B) : első fa egészséges ÉS pontosan két beteg fa.

ez akkor jön össze, ha 1. egészséges, 2. beteg, 3. beteg

0,4*0,6*0,6 = 0,144


P(D | B ) = 0,144 / 0,432 = 1/3

2017. okt. 14. 20:46