Matek feladat: Máté, szombat délután elköktötte annak a pénzösszegnek a két ötödét, amellyel reggel rendelkezett. Vasárnap, miután elköktött még 13 lejt, Mátébak 8 leje maradt a kezdeti összegből. Mennyi pénze volt neki szombat reggel?


2017. okt. 8. 13:39
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
35
2017. okt. 8. 13:47
 2/4 anonim ***** válasza:
100%
35 a kezdeti összeg.
2017. okt. 8. 13:51
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

13+8=21

21/3=7

7x5=35 :)

2017. okt. 8. 13:54
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

Itt van egyenlettel felírva, és részlépésenként lebontva a megoldás menete:


Először felírjuk egyenletként, amit tudunk:


X - (X×(2/5)) - 13 = 8


Ha egészből kétötödöt elveszünk, az háromötöd, ezzel máris egyszerűsödik a bal oldal:


(3×X)/5 - 13 = 8


Adjunk mindkét oldalhoz 13-at:


(3×X)/5 = 21


Szorozzunk öttel:


3×X = 105


Osszunk hárommal:


X = 35


Tehát 35 lejjel rendelkezett erdetileg Máté.

2017. okt. 8. 14:09