A 999 darab 9-esből álló 999-jegyű számot négyzetre emeljük, a kérdés az, hogy mennyi a már négyzetre emelt szám számjegyeinek összege?

2010. máj. 28. 14:28
 1/4 anonim válasza:
8991.
2010. máj. 28. 14:38
 2/4 czibles ***** válasza:

9^2 = 81

99^2 =9801

999^2 = 998001

9999^2 = 99980001


észrevesszük, hogy ahány 9es van a számban, amit négyzetre emelünk, annyi -1 9es és 0 lesz a négyzetszámban. plusz mindegyikben van 1db 8as és 1es.

tehát a 999db 9esből álló szám négyzetében 998db 9es és 0 lesz, 1db 8as és 1es.

azaz: 998 * 9 + 8 + 1 = 8991

2010. máj. 28. 14:38
 3/4 A kérdező kommentje:
Köszi! Így utólag átgondolva nem is volt olyan nehéz.
2010. máj. 28. 18:26
 4/4 anonim ***** válasza:
A megoldás jó, de ez így bizonyításnak nem elég.
2010. máj. 28. 21:50