9. osztályos vagyok

Matematika Feladatgyűjtemény 1 (sárga) /41/29

" Hány gyermeke van,és ilyen idősek? Ezt kérdezte Péter Bácsitól vendége,egy okos matematikus.Három fiam van - mondta Péter bácsi-, életkoruk szorzata 72,összege pedig a házszám. A vendég ismerte a házszámot,kis gondolkozás után azt mondta hogy ebből még nem tudja a választ. Igen, mondta Péter bécsi,remélem ,hogy a legidősebb fiam majd megnyeri a KÜRSCHÁK versenyt.Ekkor a matematikus megmondta a gyerekek életkorát.Hogyan találta ki?"

Megoldás : 3,3,8 évesek. De nem tudom hogy jön ki


2010. máj. 27. 20:01
 1/7 anonim ***** válasza:
2010. máj. 28. 00:16
 2/7 anonim ***** válasza:
a házszám nincs megadva?:D
2010. máj. 28. 08:45
 3/7 A kérdező kommentje:
nincs
2010. máj. 28. 20:00
 4/7 anonim ***** válasza:
Egy középiskolásoknak, és abban az évben érettségizetteknek szóló matekverseny.
2010. máj. 28. 22:38
 5/7 anonim ***** válasza:
Egyébként az benne a trükk, hogy van legidősebb fia, semmi köze a Kürschák versenyhez, tehát nem az összes gyereke egyenlő korú, a legnagyobb életkorú különbözik a többitől, így jön ki a megoldás.
2010. máj. 28. 22:44
 6/7 anonim ***** válasza:

Hát így első ránézésre nagy valószínűséggel semmi szükség nincs Kürschák versenyre a feladat megoldásához.


Egyszerűen fel kell írni az összes lehetséges számhármast amelynek szorzata 72.Tehát:

1*1*72

1*2*36

1*4*18

stb...

(hogy ez könnyen menjen nem árt felírni egy prímtényezős felbontást)


Ha ez megvan a számhármasokat külön-külön össze kell adni(ugye ez a házszám), mivel azonnal nem tudta kitalálni van több olyan eset ahol az életkoruk összege azonos. Most már csak ezek jöhetnek számításba.


Lényeg ha ezt elvégzed a végén oda jutsz,hogy ez a 2 lehetőség marad:

3*3*8=72 3+3+8=14

2*6*6=72 2+6+6=14


De mivel nem lehet 2db legidősebb fia (nem lehet 2db 6éves) így a helyes megoldás valóban a : 3,3,8


Remélem érthető . Ha nem kérdezz nyugodtan.

2010. máj. 29. 08:55
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszi jó a megoldásod.
2010. máj. 29. 15:58