Segítene valaki? Logaritmus, százalékszámítás, stb. ( lent) SOS


Nem tudom megcsinálni ezeket a példákat:

1.,

Egy autó vételi ára 1325000 Ft.A használat során évente elveszti mindenkori értékének 15%-át.Legalább hány éves használat után csökken az autó értéke a vételi árának a 20%-a alá?


2.,

4 log23=? Fúú...inkább szóban: szóval a 2-es alapú logaritmus 3, az a 4 hatványán van!


3.,log2(x a négyzeten-5x+8)=1


2010. máj. 27. 19:15
 1/2 anonim ***** válasza:

1) Tnull =1325000

ki kell számolni először a vgét, vagyis a 20%-ot: 1325000×0,2=265000 ez lesz a Tn (n év múlva a kocsi ára)

van egy szuper kamatos kamat képletünk, de felfoghatod egy mértani soroztatnak is, végülis mindegy mert ugyanarra épül a képlet.

Tn=Tnull × q^n (q=kamattényező) (n=évek száma)

a kamatlábad neked -15%. A kamattényezőt megkapod ha ehhez hozzáadsz egy egészet, majd tizedes törtté alakítod: 0,85.

innen van egy egyismeretlenes egyenleted: 265000=1325000×0,85^n az n-t én felfele kerekíteném egész számra.


2) a 4es alapot át tudod írni 2^2-é. hatvány hatványozása miatt a kettő kettes négyzetét a zárójelet felbontva át tudod írni 2 szer 2esalapú logaritmus 3-á.

logaritmus azonossága miatt ez egyenlő 2es alapú logaritmus 3^2-el. A logaritmus definíciója szerint pedig: 2 a lettes alapú logaritmus 3^2-enen az egyenlő 3^2-el. vagyis 9


3)értelmezési tartományt megadod

aztán átírod az egyet 2es alapú logaitmusként: 2es alapú logaritmus 2

aztán pedig a logaritmus fv kölcsönösen egyértelmű így: x^2-5x+8=2 innen már nem szabad gondot okoznia

2010. máj. 27. 19:51
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm!!!
2010. máj. 27. 21:44