Nem tudom megoldani a kémia házim!?

Ez a feladat: Hány gramm vizet kell elpárologtatni és mennyi 15 tömegszázalékos oldatból, hogy 100 g 20 tömegszázalékos oldatot kapjunk?

2017. szept. 23. 12:10
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

A keverési egyenlet ilyenkor is segít

a*x+b*y=(a+b)*z


a=?

x=15%

b=?

y=0%

z=20%


b-re negatív eredmény kell kapnunk mert párologtatunk


a*15+b*y=(a+b)*20

15a=20a+20b

-5a=20b

a=-4b

a+b=100

-4b+b=100

b=- 100/3

Tehát 100/3 = 33.33 g vizet kell elpárologtatni


A kiindulás oldat tömege 100+33.33 = 133.33 g

2017. szept. 23. 13:43
 2/2 anonim ***** válasza:
100%

Ezt mindenféle egyenletek nélkül, józan paraszti ésszel is ki lehet találni.


- A 100 g 20 tömegszázalékos oldatban 20 g oldott anyag van (mert tömegszázalék, vágod).

- A kérdés tehát arra vonatkozik, hogy 20 g minek a 15%-a

- Akkor kiszámoljuk, hány gramm az 1%: 20 g/15 = 1,333 g.

- Ezt megszorozzuk 100-zal, hogy megkapjuk az eredeti oldat tömegét: 133,333 g

- Ahhoz, hogy ebből megkapd az eredeti oldatot, 133,333 - 100 = 33,333 gramm vizet kell elpárologtatnod (mivel a párologtatás során csak az oldószer párolog, az oldott anyag nem)


Persze az #1-es egy szép általános megoldás, de szerintem így jobban érthető a megoldás logikája.

2017. szept. 23. 16:52