1.150g vízben 50g kristályvizes Na2HPO4-ot oldunk. Hány molos és hány m/m% os a keletkező oldat víz mentes illetve a kristalyvizes sora nézve ha sűrűsége: 1,1g/cm3?


2. 10dm3 és 5m/V% os ammónia oldat készítéséhez mekkora térfogatú tömény ammónia (22m/m% sűrűség: 0,92g/cm3) szükséges? Mekkora a keletkezett oldat koncentrációja?

3. Mekkora tömegű 73,5m/m% os kensavoldat és SO3 szükséges 750g 83,3m/m% os kensavoldat készítéséhez?


Előre köszönöm a válaszokat :)



2017. szept. 20. 19:37
 1/1 Arp Du ***** válasza:

kristályvizes Na2HPO4 képlete?

Na2HPO4•12 H2O ? (vagy Na2HPO4•2 H2O ?)


Hány molos (mol/dm3) n/V=?

1.hány mol só van az oldatban n=?

vízmentes só: 50g Na2HPO4 mennyi mol?

M(Na2HPO4)= 2*23 +1 +31 +4*16= 142 g/mol

n= m/M

kristályvizes só: M(Na2HPO4•12 H2O)= 142 + 24*1 +12*16= 358 g/mol

2.hány dm3 az oldat térfogata V=?

V= m/ró= 200g / 1,1g/cm3

1cm3= 0,001dm3


Hány m/m%-os (tömegszázalékos)

vízmentes sóra: m/m%= 50g só / 200g oldat= 0,25-> 25%

kristályvizes sóra: 50g-ban mennyi g a só?

50g * M(só)/M(kristályvizes só)= 50 *142/358= 19,8 g

2017. szept. 24. 22:12