Valaki ötlet? Próbáltam már polinom osztást is .


8x^4 - 30x^2 - 18x + 54 = 0

Ezt az egyenletet kéne megoldani. (x=1,5 nek kéne kijönnie)



2017. szept. 21. 21:12
 1/10 anonim ***** válasza:

(* A "kéne" szót el kellene felejteni)

Sajnos ennél többet nem tudok segíteni:

[link]

2017. szept. 21. 21:57
 2/10 A kérdező kommentje:
lehet nálam van a baj, de nem nyitja meg a linket :(
2017. szept. 21. 22:03
 3/10 anonim ***** válasza:

Én ellenőriztem, rendben van. Azért ide is feltöltöttem:

[link]

Ezt már megnyitja?

2017. szept. 21. 22:20
 4/10 anonim ***** válasza:
54%

Először elosztod 2-vel:


4x^4-15x^2-9x+27=0


(4x^2 - 12x + 9)(x^2 + 3x + 3) = 0


Egy szorzat akkor 0 ha egyik tényezője 0.


Ebből nem jön ki?

2017. szept. 21. 22:39
 5/10 anonim ***** válasza:

Kicsit másképp


2(2x-3)^2(x^2+3x+3) = 8x^4 - 30x^2 - 18x + 54 = 0


Egy szorzat akkor 0, ha egyik tényező 0.


2x-3=0

Ebből x=1,5


x^2+3x+3 = 0

Ebből pedig nincs megoldás

2017. szept. 21. 22:45
 6/10 A kérdező kommentje:
köszönöm mindenkinek, igen így már meg nyílik a link is.
2017. szept. 21. 22:50
 7/10 anonim ***** válasza:
Elég sokáig kellett próbálgatnom, mire szorzat lett. :D Megkérdezhetem hányadikas/honnan való feladat ez?
2017. szept. 21. 22:55
 8/10 A kérdező kommentje:

2011-2012-es OKTV 1. feladatja.


[link]


Az eredeti egyenlet kicsit sem ez, mire ilyen lett egy oldalon keresztül vezettem le.

A megoldókulcs egy sokkal egyszerűbb megoldást mutat, de én idáig levezettem gondoltam akkor így is meglesz.

Ha gondolod átküldhetem az idáig levezetését.

2017. szept. 21. 23:08
 9/10 A kérdező kommentje:
Egyébként én is rengeteget próbáltam szorzattá alakítással, csak nem jött össze, utána polinomosztás meg minden bánatomat csináltam de nem lett jobb.
2017. szept. 21. 23:10
 10/10 anonim ***** válasza:

Hát figyelj, annyira nem bonyolult azért.


Ha ilyen feladatot látsz és látod, hogy egyenlő 0-val, akkor mindig gondolj a szorzat alakra, hiszen abból jön ki a legkönnyebben a megoldás (az egyik tényezőjének nullának kell lennie).


Szorzat alakot hogyan tudsz csinálni? Vagy azonosságot alkalmazol vagy ha nincs rá ismert azonosság, akkor kiemeled azt, ami minden tagban benne van.

2017. szept. 22. 00:04