Valiki el tudná magyarázni, hogy lehet megoldani ezt a matematikai feladatot?


Egy család az egész évi spórolt pénzének harmadát hűtőszekrényre költötte, a maradék negyedén televíziót vettek. Az így megmaradt összeg nyolcadán egy porszívót is vásároltak, de még így is maradt 131250 Ft egyéb kiadásokra.

Mennyibe kerül a porszívó?

Mennyibe kerül a hűtőszekrény?

Melyik készülék a legdrágább?

Mennyi pénz tudtak összesen félretenni?



2017. szept. 19. 18:48
 1/2 anonim ***** válasza:

Nevezzük el az ismeretleneket!


porszívó ára: p

egész évi spórolt pénz: SM

hűtőszekrény ára: h

televízió ára: t


Menjünk sorba a mondatok között!


1) "Egy család az egész évi spórolt pénzének harmadát hűtőszekrényre költötte..."


SM-nek a harmada: SM*1/3, ami a hűtő ára. ---> h = SM*1/3


2) "...a maradék negyedén televíziót vettek."

a maradék nyilván: SM*2/3 (mert 1/3 + 2/3 = 1), ennek a negyedén vettek TV-t ----> t = SM*(2/3)*(1/4)


3) "Az így megmaradt összeg nyolcadán egy porszívót is vásároltak..."

Mennyi a megmaradt összeg? SM*(2/3)*(3/4) (mert 1/4 + 3/4 = 1)

Ennek az összegnek a nyolcadára vagyunk kíváncsiak, mert az lesz a porszívó ára ----> p = SM*(2/3)*(3/4)*(1/8)


4)"...de még így is maradt 131250 Ft egyéb kiadásokra."

Na mennyi maradt? 131250, ami egyenlő SM*(2/3)*(3/4)*(7/8) (mert 7/8 + 1/8 = 1 és mert az 1/8 rész már elment porszívóra)

Tehát az egyenlet: 131250 = SM*(2/3)*(3/4)*(7/8)


Innen menni fog, az SM-et kiszámolod az egyenletből, majd visszahelyettesíted a fenti képletekbe.

------------------------------------------------

Mennyi pénz tudtak összesen félretenni?

SM = ...

Mennyibe kerül a porszívó?

p = SM*(2/3)*(3/4)*(1/8) = ...

Mennyibe kerül a hűtőszekrény?

h = SM*1/3 = ...

Melyik készülék a legdrágább?

...

2017. szept. 20. 00:40
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen, sokat segítettél!
2017. szept. 20. 15:08