Hogyan oldjam meg ezeket a matek feladatokat?


1. feladat: Egy csapon percenként 10 liter ví folyik egy kádba, így az 20 perc alatt telik meg. Mennyi ideig tartana a kád feltöltése egy olyan csappal, amelyen 25 liter víz folyik percenként?


2. feladat: 5 gyerek 2 óra alatt 80 szendvicset készített el. Hány szendvicset készítene el 12 gyerek 3 óra alatt?


3.feladat: Ha 3 egér 4 nap alatt 5 sajtot eszik meg, akkor 5 egér hány nap alatt eszik meg 10 sajtot?


Előre is köszi a válaszokat



#matematika #mozaik #7évfolyam
2017. szept. 17. 13:35
 1/3 anonim ***** válasza:

1. Számold ki, hány literes a kád! (20 x 10)

Ezt kellene elosztani 25-tel.

2017. szept. 17. 13:38
 2/3 anonim ***** válasza:

1. 8 perc

2. 288 darabot

2017. szept. 17. 14:00
 3/3 anonim ***** válasza:

Ezeket mindig meg tudod oldani úgy, ha keresel egy egységet.


Percenként 10 liter víz. Itt már megvan az egység a perc.

percenkén t 25 liter víz az 2,5-szer gyorsabb, tehát 2,5-szer kevesebb idő kell, hogy megteljen.


t=20/2,5=8


5 gyerek 2 óra alatt.


Itt 1 gyerek 1 órája az egység, 5 gyerek 2 órája az 10 munkaóra

1 gyerek 1 órája akkor 1 munkaóra = 8 szendvics.

12 gyerek 3 órája az 36 munkaóra, 36*8 szendvics.


3 egér 4 nap, itt is 1 egér 1 nap az egység az 12-et rész.

Tehát 5/12-ed sajtod tud megenni 1 'egér-munkanap' alatt.


5 egér X napja = 10 sajt

5*X 'egér-munkanap' = 10


5*X*(5/12) = 10


X = 120/25 = 4,8


Ellenőrzés:

5 egér 4,8 nap alatt az 24 egység.

1 egység 5/12

24 egység: 24*5/12=10



Tehát ki tudod számolni, hogy 1 valami 1 időegység alatt hány valamit csinál (ez lehet törtszám), jelenjük n-el.


Utána X valami Y időegység alatt X*Y*n valamit csinál.

2017. szept. 17. 19:59