Hogy kell kiszámolni? Egy 60 kilós embernek hány newton a súlya a Marson és a Holdon?

2017. szept. 12. 16:57
 1/3 2*Sü ***** válasza:

F = G * m₁ * m₂ / r²


Ahol:

G a gravitációs állandó ( 6,67408 * 10⁻¹¹ m³/kg/s² )

m₁ az egyik tömeg, mondjuk a ember tömege ( 60 kg )

m₂ a másik tömeg, jelen esetben a bolygó tömege

r a két test tömegközéppontjának távolsága. Ha az ember a bolygó felszínén áll, akkor ez ugye a bolygó sugara, ha úgy tetszik a bolygó átmérőjének a fele lesz.


A Föld esetén ez:

F = 6,67408 * 10⁻¹¹ * 60 * 5,972*10²⁴ / (6,371*10⁶)² = 589,179 N

(A Föld tömege 5,972*10²⁴ kg. A Föld sugara 6371 km=6,371*10⁶ m.)


~ ~ ~


Kiegészítés:

Ugye F = m * a

Illetve a gravitációs gyorsulás esetén a gyorsulást g-vel szoktuk jelölni, tehát:

F = m * g

Ebből:

g = F / m = 589,179 / 60 ≈ 9,81 m/s²


~ ~ ~


2. kiegészítés:

Ugye lehet számolni az F = m*g képlettel is. Persze ehhez tudni kell, hogy az adott bolygón mekkora a gravitációs gyorsulás. Pl. a Mars Wikipédia oldalán ez az adat is szerepel: 3,69 m/s²

Ebből számolva:

F = m * g = 60 * 3,69 = 221,4 N


A Földön ekkora súly 221,4 / 9,81 = 22,57 kg-nak felelne meg.

2017. szept. 12. 17:59
 2/3 anonim ***** válasza:
Fogadni mernék hogy te tetted fel a korábbi térfogtakérdést is, miért nem a házifeladat témába mész?
2017. szept. 13. 11:36
 3/3 A kérdező kommentje:

Sajnos nem, nem én tettem fel a kérdést, nem szoktam itt kérdezni, ez is egy egyszeri alkalom volt

De azért kösz a választ

2017. okt. 3. 18:26