Magát a feladatot értem, viszont a kijött eredményt nem...

Tehát az adatokat elrendeztem, és szerintem a nyilazást is jól csináltam.


40 munkás /\ 6 óra /\ 20 nap | 192.000Ft |

50 munkás | 8 óra | x nap \/ 160.000Ft \/


Aránypárban tehát: 20:x = 192.000Ft : 160.000Ft

= 8 : 6

= 50 : 40


Így kijön: x [szer] 192.000 [szor] 8 [szor] 50 = 20 [szor] 160.000 [szor] 6 [szor] 40


Mind a kettőnek 76.800.000 a szorzata, így ha elosztom 1 lesz a végeredmény.



Tehát akkor most ha x helyére behelyettesítem a kapott eredményt (1), akkor 1 nap kell? Nem kevés ez? Vagy mindent jól csináltam?



2017. aug. 18. 16:36
 1/8 anonim ***** válasza:
Leírod nekem a feladat szövegét?
2017. aug. 18. 16:39
 2/8 anonim ***** válasza:

Az első esetben 4800 munkaóráról van szó, erre fizetnek 192000 forintot, ha jól értelmezem az adatokat.


160000/192000 = x / 4800

x = 4000

Tehát 10 nap a végeredmény.

2017. aug. 18. 16:41
 3/8 A kérdező kommentje:
40 munkás 6 órás munkaidővel 20 nap alatt fejez be egy munkát, és ezért összesen 192.000Ft -t kapnak. Ha 50 munkás napi 8 órát dolgozik, hány nap alatt keresnek meg 160.000 Ft-t?
2017. aug. 18. 16:47
 4/8 anonim ***** válasza:

Akkor igen, 10.


Ötösre matek érettségiztem, de őszintén szólva, fogalmam sem volt, milyen nyilazásokról beszélsz, és mik azok a /\ | \/ jelek ott a szövegbe. :D

2017. aug. 18. 16:53
 5/8 A kérdező kommentje:

Nyilak akarnak lenni :D

És azok segítenek az aránypár leírásában, viszont így nem értem a kiszámítást, hogy hogy lett 10 xD

2017. aug. 18. 16:57
 6/8 anonim ***** válasza:

Akkor leírom, hogy ÉN hogyan számoltam. (én voltam az a fura gyerek aki mindent máshogy csinált...)


6*20*40 = 4800

192 000 : 4800 = 40

160 000 : 40 = 4000

4000 : (8*50) = 10 (8*50 = 400)

2017. aug. 18. 17:21
 7/8 A kérdező kommentje:

Ahha, így már értem.

Erre egyébként van valami szabály, hogy melyikkel kell előbb osztani, vagy valami ilyesmi?

2017. aug. 18. 18:24
 8/8 anonim ***** válasza:

Nem hiszem, hogy lenne. Ha lenne se tanultam volna meg, hacsak nem fontos.

Értsd meg... :D


Én szerintem sokkal jobb módszer, ha magadtól jössz rá a megoldásra, minthogyha a tanár által papolt módszert alkalmaznád először. (persze, miután megértetted, csak nyugodtan használd azt amelyiket akarod.)


Persze van olyan, hogy csak azt tudod/lehet/éri meg használni, amit tanítanak neked, igazából mindegy is, a lényeg, hogy értsd meg először.

2017. aug. 18. 18:47