Hali!


Valaki le tudná nekem vezetni a

4x kongruens 2 mod 3

3x kongruens 2 mod 7

9x kongruens 7 mod 11 egyenletrendszert?


Köszi előre is!


2010. máj. 20. 00:08
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
Nézzük az elsőt: 4x kongruens 2, osztod kettővel, 2x kongruens 1, ami helyett 4-et írsz, így x kongruens 2, mod 3. Ha osztasz, akkor a modulust is el kell osztani az osztó és a modulus legnagyobb közös osztójával. Többit ugyanígy.
2010. máj. 20. 00:16
 2/12 A kérdező kommentje:

"2x kongruens 1, ami helyett 4-et írsz, így x kongruens 2, mod 3"


Ez nem világos, ha a 2 x-et osztod akkor a jobb oldalon miért szorzod 2-vel? Illetve mi helyett írok 4-et?


Másik, ugye ez kongruencia rendszer, szóval ha ezt elemenként megcsinálom gondolom még nincs megoldva :o

2010. máj. 20. 00:27
 3/12 anonim ***** válasza:
4x kongruens 2, ezt osztod kettővel, mindkét oldalt, így lesz 2x kongruens 1, az egy helyett írhatsz négyet, mert ami másommal osztva 1 maradékot ad, azt veheted négynek is. Így mindkét oldal páros lesz, tehát, 2x kongruens 4, x kongruens 2.
2010. máj. 20. 00:36
 4/12 anonim ***** válasza:
És igen, ha elemenként megoldod, még nincs megoldva, szóval a megoldások modulusok legkisebb közös többszöröse szerinti megoldást kell venni.
2010. máj. 20. 00:37
 5/12 A kérdező kommentje:

és 3x kongruens 2-ből csinálhatok 3x kongruens 6-ot, ami x kongruens 2 mod 7?


Egyébként miért pont 4-nek vehetem? Vagy bármilyen tetszőleges számnak?


Bocsi hogy értetlen vagyok csak elég homályos és holnap pót zh...

2010. máj. 20. 00:48
 6/12 anonim ***** válasza:
Nem, mivel itt 7 a modulus, ezért nem, 3x kongruens 9-cel, mert 9-2 osztható héttel, tehát 3x kongruens 9, x kongruens 3, modulo 7.
2010. máj. 20. 01:02
 7/12 A kérdező kommentje:

Tehát a 9x kongruens 7 mod 11 -nál

9x kongruens (7+11) mod 11

x kongruens 2 mod 11?


Köszi, így már világos, a kérdésem még az hogy ezután mit kell még csinálnom?

2010. máj. 20. 01:16
 8/12 A kérdező kommentje:
*-nél
2010. máj. 20. 01:16
 9/12 anonim ***** válasza:
Ez jó, utána veszed a modulusok legkisebb közös többszörösét, és a szerint adod meg a megoldásokat.
2010. máj. 20. 01:18
 10/12 A kérdező kommentje:

Tehát 3*7*11=231

Akkor pl erre.: x kongruens 2 mod 11

beírom hogy 231 kongruens 2 mod 11?

Vagy x kongruens 2 mod 231 --> x=231+2=233?


Ha egyik se jó szemléltetnéd egy példában? :D

2010. máj. 20. 01:31
1 2