Egy 21m magas épület 6fokos 50´emelkedési szögben látszik. A műszer magassága 1,6m. Milyen messze van tőlünk az épület?


2017. jún. 18. 13:02
 1/5 anonim ***** válasza:

Egy jó ábra sokat tud segíteni; rajzolsz egy vízszintes egyenest, arra állítasz két merőleges szakaszt, melyek ugyanabba a félsíkba esnek, az egyik rövidebb a másiknál, ezután összekötöd a szakaszok végpontjait és a rövidebbik szakasz végpontjából merőlegest állítasz a hosszabbik szakaszra, az utóbb behúzott szakaszok hajlásszöge lesz a 6°50'. Az ábrán így látható lesz egy derékszögű háromszög, melynek egyik hegyesszöge 6°50', az ezzel szemközti befogó hossza 21-1,6=19,4 méter, amásik befogó hossza a kérdés, ez legyen x, ekkor felírhatjuk a szög tangensét:


tg(6°50')=19,4/x , ezt már talán meg tudod oldani.

2017. jún. 18. 14:25
 2/5 A kérdező kommentje:
Nem tudom megoldani az a baj :(
2017. jún. 18. 17:51
 3/5 anonim ***** válasza:

tg(6°50')=19,4/x, szorzol x-szel:


x*tg(6°50')=19,4, végül osztasz tg(6°50')-cel:


x=19,4/tg(6°50'), ezt már meg tudod oldani függvénytáblázat és számológép segítségével.


Ha nincs függvénytáblád, csak számológéped, akkor a szöget át kell váltani tizedesfokba, ezt az egyenes arányosság elve szerint tudjuk megtenni; tudjuk, hogy


1° = 60', ezt osztjuk 60-nal:

(1/60)° = 1', ezt szorozzuk 50-nel:

(50/60)° = 50', 50/60=~0,8333 (a kerekítés önkényes), tehát a 6°50' tizedesfokban 6,8333° lesz, ezt kell beütnöd a számológépbe.


Ha x=~162 körüli eredményt kapsz, akkor jól számoltál.


Tehát az épület 162 méter magas (illetve ennél nem magasabb).

2017. jún. 18. 18:20
 4/5 A kérdező kommentje:
Naaaagyon szépen köszönöm <3
2017. jún. 18. 20:33
 5/5 A kérdező kommentje:

x=19,4/tg(6°50')

ezt hogyan tudom beírni a számológépbe? :O

2017. jún. 21. 10:27