Meg tudnátok oldani ezt a feladatot?

A forgáskúp alapkörének sugara 7,2 cm, nyílásszöge 90 fok. Mekkora a térfogata?

2017. jún. 3. 13:37
 1/5 anonim ***** válasza:
24%
meg
2017. jún. 3. 13:44
 2/5 anonim ***** válasza:
0%
igen, integralassal.
2017. jún. 3. 13:46
 3/5 anonim ***** válasza:
én valószínűség számítást alkalmaznék inkább
2017. jún. 3. 13:48
 4/5 anonim ***** válasza:

Ha az alaplapra merőlegesen félbevágod, akkor a vágás helyén egy egyenlő szárú háromszög keletkezik, ahol az alap hossza 14,4 cm, az ezzel szemközti szög 90°-os. Ha a szárak hossza x, akkor fel tudjuk írni Pitagorasz tételét:


x^2 + x^2 = 14,4^2, ennek megoldása x=gyök(103,68), tehát cm-ben ilyen hosszúak a szárak, így a tanultak szerint a háromszög területe gyök(103,68)*gyök(103,68)/2=51,84 cm^2. Ennek ismeretében az alaphoz tartozó magasság hosszát is ki tudjuk számolni; ha a magasság M, akkor:


51,84=14,4*M/2, amire 7,2=M-et kapjuk, tehát a magasság 7,2 cm. Nem véletlen, hogy annyi jött ki, mint a sugárra, ugyanis Thalesz tételének értelmében a derékszögű csúcs egy, az átfogóra emelt körön helyezkedik el, melynek sugara 7,2 cm, így nem meglepő, hogy a csúcs az átfogó felezőpontjától (ahová a magasság befut) ilyen távolságra van.


Innen már meg tudjuk adni a térfogatot a képlet szerint;


V=7,2^2 * pi * 7,2/3 =124,416*pi cm^3, igény szerint lehet kerekíteni.

2017. jún. 3. 14:00
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen
2017. jún. 3. 15:22