Ti értitek ezt a feladatot?


Sziasztok!

Nagyon kéne a segítség matekból. Én a többiekhez képest levagyok maradva agyilag a matekban...felmentésem van. Így ez a házi feladat nehezemre esik. Segítene valaki?😔

Feladat: Egy tégaltest minden élének hossza (centiméterrel megadva) egész szám. Az egyik lapjának területe 24 négyzetméter, legyen ez az alaplap. Az oldaléle 5 cm-rel rövidebb a hosszabbik alapélnél. Mennyi a téglatest felszíne és térfogata?

Erre kéne a válasz...nagyon köszönöm rá a választ❤



2017. máj. 14. 09:21
 1/1 anonim ***** válasza:

Ez így egy kicsit kevés információ, még tudni kéne valamit az alaplap oldalainak arányáról, vagy a felszín és a térfogat arányáról, vagy valami többlet kéne, mert így nem lesz egyértelmű végkimenet.


ha tényleg ez a feladat, akkor a "b"- vagyis a hosszabb alapél függvényében lehet megoldani a feladatot.


a: 240 000/b rövidebb alaplap, a 24 négyzetméterből kapjuk meg, ami 240 000 négyzetcentiméter (1 négyzetméter az 1m*1m azaz 100cm*100cm=10000, 24*10000=240000)


b: b hosszabb alaplap


c: (b-5) az oldalél


térfogat=V=abc=(240000/b)*b*(b-5)=240000*b-1200000


felület=A=2*(a*b+b*c+a*c)=240000+b*(b-5)+240000/b*(b-5) =b^2+480000-1200000/b - 5*b


ha csak kerek számokban gondolkodnék is, akkor is simán lehet az alap 800cm*300cm, vagy 600cm*400cm, de még sok más megoldás is létezhet


ha valójában 24 négyzetcentiméterről szólt a feladat, akkor 10 000-rel ossz el mindent, azaz húzz le 4 nullát.

Ha valóban 24 négyzetcentiméter az alap, akkor b biztosan nagyobb, mint 5 (hogy c nagyobb legyen 0-nál), a*b=24

ilyen párok a

1*24;2*12;3*8;4*6

tehát így négy megoldás van


a=3

b=8

c=3


vagy

a=4

b=6

c=1

vagy

a=1

b=24

c=19

vagy

a=2

b=12

c=7


ezeket pedig nyugodtan behelyettesítheted a képletekbe


térfogat=V=abc=(24/b)*b*(b-5)=24*b - 120


felület=A=2*(a*b+b*c+a*c)=24+24*(b-5)/b+b*(b-5) =b*b+48-120/b - 5*b

2017. máj. 14. 10:57