Fizika 10. osztály. Hőtan. Mi a megoldás menete?


A feladat:


A patkolókovács egy 760 g tömegű, 950 °C-os, vörösen izzó patkót nyom a mellette lévő 5 liternyi csapvízbe, hogy lehüljön. Mennyivel változik meg a víz hőmérséklete, ha kezdetben 22 °C-os volt? A hőveszteségtől eltekintünk.


Előre is köszönöm szépen a válaszaitokat! :)


2017. ápr. 29. 18:31
 1/5 anonim ***** válasza:

A víz végső hőmérséklete: T lesz


A víz hőenergiája ugyanannyival fog megnövekedni mint amennyivel a patkóé csökkenni fog (energia megmaradás törvénye) ; így:


Cvas*7,6kg*(950-T)=Cvíz*5kg*(22+T)


Mivel 5 liter víz tömege 5kg

helyettesítsd be a fajhőket és old meg az egyenletet T-re

2017. ápr. 29. 18:41
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

bocs jav: elírtam apatkó tömegét


Cvas*0,76kg*(950-T)=Cvíz*5kg*(22+T)

2017. ápr. 29. 18:42
 3/5 anonim ***** válasza:
70%
Amúgy szerencsétlen ló meddig megy el egy háromnegyed kilós patkóval...? :)))))
2017. ápr. 29. 18:44
 4/5 A kérdező kommentje:

Nem tudom meddig megy el :D :))


Nagyon szépen köszönöm a segítséged! Ha K-nel van megadva a fajhő, akkor átválthatom gondolom a T-ket.

2017. ápr. 29. 18:49
 5/5 A kérdező kommentje:
Helytálló az, hogy 2,44 °C-al változik meg a hőmérséklet?
2017. ápr. 29. 19:04