Az {an } számtani sorozat első n tagjának összege S(n) . Melyik a legnagyobb az [S(1)/a(1) ]; [S(2)/a(2)] ;...;[S(15)/a(15)] számok közül, ha tudjuk, hogy0<S(15) és S(16)<0 ?

2017. ápr. 10. 21:06
 1/7 Tom Benko ***** válasza:
A feltétel alapján a sorozat csökkenő. Így az összegek is csökkennek valamely tagtól, attól függően, hogy a sorozat hol lép nulla alá. Ennek környékén keresd a maximumot.
2017. ápr. 11. 10:36
 2/7 A kérdező kommentje:
ha neked megvan leírod?
2017. ápr. 11. 16:23
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
Mit jelent az S_x, mennyi az S_16 és az S_15 különbsége? Azt tudod hogy mi a számtani sorozat - segítség: két szám határozza meg az egészet - tudsz valamelyik számról mondani valamit? Most írd fel az összegképletet és oszd el a_n -el, és próbálj valamit mondani hogy mikor csökken vagy nő az előző kérdés válaszai alapján.
2017. ápr. 11. 18:39
 4/7 A kérdező kommentje:
nem akar kijönni, le tudnád írni?
2017. ápr. 11. 20:21
 5/7 Tom Benko ***** válasza:
Meddig jutottál? Nincs kedvem az egészet bepötyögni.
2017. ápr. 12. 08:34
 6/7 anonim ***** válasza:

> Mit jelent az S_x


Az első n elem összege


> mennyi az S_16 és az S_15 különbsége?


a_16.


> Azt tudod hogy mi a számtani sorozat - segítség: két szám határozza meg az egészet


a_n=a_1+(n-1)*d. Mivel nem kényelmes ezt gépelni a_1 helyett a-t fogok csak írni.


> tudsz valamelyik számról mondani valamit?


Ha S(15) pozitív és S(16) negatív akkor a+6 negatív. Viszont ha minden a ... a+5 negatív lenne, akkor S(15) is negatív lenne. Tehát ez csak úgy lehetséges, hogy a pozitív, d negatív. Ha nem látszik, a következő pontban konkrétabban megmondjuk mennyi.


> Most írd fel az összegképletet


S_n=n*(a+a_n)/2=n*(a+a+(n-1)d)/2=n*a+n*(n-1)*d/2 tehát 15a+105d>0 a > -7d de 16*a+120d < 0 azaz a < -7.5d. Ebből tudjuk hogy a+7d>0 de a+8d<0 tehát az a ... a_8 pozitív és az a_9 és az utána jövők mind negatívok.


> és oszd el a_n -el


S_n/a_n=n*(a+a_n)/2a_n


> és próbálj valamit mondani hogy mikor csökken vagy nő az előző kérdés válaszai alapján.


S_n/a_n ? S_{n+1) / a_{n+1}


itt az a huncutság hogy tudjuk hogy a_1 .. a_8 pozitív tehát ha n=1..7 akkor az egyenlőtlenség mindkét oldala pozitív tehát keresztbe lehet szorozni vele és azt is tudjuk hogy n=16... akkor is mindkét oldal pozitív mert mindkét számláló és nevező negatív. Sőt, azt is tudjuk hogy ha n=9...14 akkor mindkét oldal negatív mert a számlálók pozitívak viszont a nevezők negatívak tehát ha keresztbe szorzunk mindkét nevezővel akkor az egyenlőtlenségjel kétszer fordul. 8 és 15 esetén viszont fordul a kocka mert 8-nál S_8 és S_9 pozitív viszont a_8 pozitív és a_9 negatív illetve S_15 pozitív és S_15 negatív míg a_15 és a_16 egyaránt negatív. Tehát ha pl. azt találjuk, hogy a ? az a < jel akkor n!=8,15-re ez nő míg viszont 8,15-ben csökken és viszont.


Ezért hát elég n=1-re megnézni, hogy micsoda:


1 ? (2a+d)/(a+d)

a+d ? 2a+d

0 ? a


Tehát a ? ezek szerint < . Azt találtuk hogy


S(n)/a(n) < S(n+1)/a(n+1)


ha n!=8,15 . Tehát a lehetséges maximumok ... na majd valaki rámutat hol rontottam el mert ennek nem ártott volna csökkenőbe fordulnia 8-nál :)

2017. ápr. 12. 19:55
 7/7 anonim ***** válasza:

Nekifutok még egyszer, kicsit elbonyolítottam, szokásom :)


> Mit jelent az S_x


Az első n elem összege


> mennyi az S_16 és az S_15 különbsége?


a_16.


> Azt tudod hogy mi a számtani sorozat - segítség: két szám határozza meg az egészet


a_n=a_1+(n-1)*d. Mivel nem kényelmes ezt gépelni a_1 helyett a-t fogok csak írni.


> tudsz valamelyik számról mondani valamit?


Ha S(15) pozitív és S(16) negatív akkor a_16 negatív. Viszont ha minden a ... a_15 negatív lenne, akkor S(15) is negatív lenne. Tehát ez csak úgy lehetséges, hogy a pozitív, d negatív. Ha nem látszik, a következő pontban konkrétabban megmondjuk mennyi.


> Most írd fel az összegképletet


S_n=n*(a+a_n)/2=n*(a+a+(n-1)d)/2=n*a+n*(n-1)*d/2 tehát 15a+105d>0 azaz a + 7d > 0 de 16*a+120d < 0 azaz a + 7.5d <0 . Ebből tudjuk hogy a sorozat első nyolc tagja az pozitív de a kilencediktől már negatívok.


Ezzel készen is lennénk. Amíg pozitív számokat adunk S_n-hez addig az nőni fog. Mivel a_n csökken ezért 1/a_n nő amíg a_n pozitív. Ha két növekvő sorozatot összeszorzunk az is növekszik. Vagyis S_8/a_8 lesz a legnagyobb, az utána jövők ugye negatívok.

2017. ápr. 13. 05:29