Elmondaná valaki, hogy ezt a középpontos hasonlóságot hogy kell megszerkeszteni?


Nem voltam suliba,így nem is értem a leckét.

Meg kell szerkeszteni a közeppontos hasonlóságot kétszer,úgy ,hogy egyiknél lambda=4/3,a másiknál -4/3. Én ebben azt nem értem,hogy hogy kell megszerkeszteni a 4/3-ot? Ezt kéne elmagyarázni.

Köszönöm



2017. ápr. 1. 10:48
 1/1 anonim ***** válasza:

Két síkidom (test) hasonló, ha hasonlósági transzformációval egymásba átvihetők. Pl. ilyen a hatodikos(?) anyagban a középpontos nagyítás, kicsinyítés.


Namost, ha két síkidom hasonló, akkor a megfelelő oldalak aránya megegyezik (ez csak annyi, hogy ha pl. a (ABC)háromszöget a transzformáció a (DEF) háromszögbe viszi, akkor (A/D)=(B/E)=(C/F)), és ez a bizonyos hányados a hasonlóság aránya (neked most 4/3, ill (-4/3)), amit általában lambdával jelölünk.


Namost, ha az a feladat, hogy szerkessz középpontos hasonlóságot lambda=(4/3) aránnyal, akkor azt kell csinálni, hogy az alakzaton kívül bárhová felveszel egy O pontot (ez lesz a hasonlóság középpontja). Ezután az alakzat minden csúcsát összekötöd az O-val. A csúcsok képét úgy szerkesztheted meg, hogy körzőnyílásba veszed a csúcs és az O távolságát, és ezt a távolságot (4/3)-al szorzod - ezt az új távolságot felméred ugyanerre az egyenesre úgy, hogy az O végponton nem változtatsz. Mivel (4/3)>1, ezért ez egy nagyítás lesz, amely során minden csúcs O-tól vett távolsága (4/3)-a az eredeti távolságnak.


A lambda=(-4/3) esetben pedig az A csúcs képét úgy kapjuk, hogy az OA egyenesnek az O-n túli félegyenesére mérjük ki az eredeti távolság (4/3)-át.

2017. ápr. 2. 11:15