Tudnátok segíteni? Állandó 5 m/s sebességgel mozog egy részecske egy 5 m sugarú körpályán. Mekkora a centripetális gyorsulása és a szögsebessége?

2017. márc. 29. 10:42
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

5 m sugarú körpálya hossza (kör kerülete):

2 * 5 * 3,14 = 31,4 m.


A mozgó részecske sebessége 5 m/s.

Ezzel a sebességgel 1 kört 31,4 m : 5 m/s = 6,28 s alatt tesz meg.

A kör 2*π radián, ami 2*3,14 = 6,28 radián.


Szögsebesség (ω): a szögelfordulás és a szögelfordulás idejének hányadosa.

ω = 6,28 : 6,28 = 1 1/s.


Centripetális gyorsulás (acp): a kerületi sebesség négyzetének és körpálya sugarának a hányadosa.

A kerületi sebesség és a sugár is adott.

acp = (5 m/s)² : 5 m = 25 (m/s)² : 5 m = 5 m/s²

2017. márc. 29. 12:14