2017. márc. 29. 10:42
1/1 anonim válasza:
5 m sugarú körpálya hossza (kör kerülete):
2 * 5 * 3,14 = 31,4 m.
A mozgó részecske sebessége 5 m/s.
Ezzel a sebességgel 1 kört 31,4 m : 5 m/s = 6,28 s alatt tesz meg.
A kör 2*π radián, ami 2*3,14 = 6,28 radián.
Szögsebesség (ω): a szögelfordulás és a szögelfordulás idejének hányadosa.
ω = 6,28 : 6,28 = 1 1/s.
Centripetális gyorsulás (acp): a kerületi sebesség négyzetének és körpálya sugarának a hányadosa.
A kerületi sebesség és a sugár is adott.
acp = (5 m/s)² : 5 m = 25 (m/s)² : 5 m = 5 m/s²