65% tömegszázalékos HNO3 oldatot (sűrűség=1,39g/cm3) kell hígítanom 0,360 tömegszázalékra és a hígított oldat térfogata 100 cm3. Sehogy se akar kijönni a számolás, hogy kell?

Segítséget szeretnék kérni tőletek. Amikor megláttam egyszerűnek tűnt, de most nem akar kijönni. Lehet velem van a baj, de nekem nem jön ki. Hiányolok egy sűrűséget a második tömegszázalékhoz.

2017. márc. 13. 16:41
 1/7 A kérdező kommentje:
A kérdés lemaradt. Mekkora a 65%-os oldat térfogata?
2017. márc. 13. 16:43
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
Hát ez így elég foghíjas. 2 dolog is ismeretlen, a 65%-os oldalt térfogata, és a hígító oldalt tömegszázalék vagy a sűrűsége. Szerintem hiányzik egy adat. Vagy az nem lehet, hogy a hígító oldalt mindig ugyan az szokott lenni? (Nem vagyok tisztában ezekkel, sosem tanultam.) Mert ha például a hígító mindig víz szokott lenni, akkor elképzelhetőnek tartom, hogy ezt az információt nem közlik le.
2017. márc. 13. 17:05
 3/7 A kérdező kommentje:
Biztos, hogy vízzel oldunk, de nekem még így se tisztul ki...
2017. márc. 13. 17:10
 4/7 anonim ***** válasza:

Akkor annak 1 g/cm³ a sűrűsége. Vagy ez a sűrűség nem az a sűrűség? Ilyen oldatoknál mást jelent?

Egyébként a 65%-os HNO3 oldat nem azt jelenti, hogy ennek 65%-a HNO3 és 35%-a víz? Mert ha igen, akkor ez alapján a vizet lehet 0%-osnak venni.

2017. márc. 13. 17:42
 5/7 anonim ***** válasza:
51%

100 g HNO3 oldatban van 65 g HNO3

x g HNO3 oldatban van 0,36 g HNO3

x= (0,36*100):65=0,55 g HNO3 oldatban van.


ró (sűrűség)=m/V

1,39=0,55/V

V= 0,4 cm3


Víz: 99,6 cm3, HNO3: 0,4 cm3


Talán. :D

2017. márc. 13. 18:53
 6/7 A kérdező kommentje:

Naaaagyon szépen köszönöm a válaszokat! :D

Holnap kiderül mi a helyes.

2017. márc. 13. 22:55
 7/7 A kérdező kommentje:
Az utolsó válaszoló számítása helyes volt! :)
2017. márc. 16. 14:55