Üdv Népek! Hogyan oldjuk meg az x^x=27 egyenletet? Van erre valamilyen módszer?

2017. márc. 7. 16:26
 1/10 anonim ***** válasza:
42%
Ja, próbáldgasd bele az egész számokat. Olyan sokáig nem fog tartani míg elérsz a 3ig...
2017. márc. 7. 16:36
 2/10 anonim válasza:
0%
Hmm... jo kerdes. x^x Ez amugy valami emoticon?
2017. márc. 7. 16:58
 3/10 DariusMorbi válasza:
10%
Nem tudom hányadikba jársz de ez legrosszabb esetben is 9.-es anyag. Kövesd az első tanácsát próbálkozz 3-al aztán számold ki nem-e hazudtunk neked :D
2017. márc. 7. 17:16
 4/10 A kérdező kommentje:
Megköszönném, ha valaki olyan válaszolna, aki lejött a fáról az evolúció során :)
2017. márc. 8. 07:19
 5/10 Tom Benko ***** válasza:
100%

Pedig jelen esetben tolerálható válaszok születtek. Egyéb módszerek:

1; Felbontod a 27-et prímtényezőkre, és kombinálsz

2; Fogsz egy intervallumot, amin az x^x-27 függvény előjelet vált, és intervallumfelezéssel approximálsz.

3; Taylor-sorba fejted mondjuk az x_0=1 körül, és az így kapott polinomegyenletet megoldod. Itt akár a Newton-iteráció is segíthet.

2017. márc. 8. 09:28
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

Nem olyan könnyű ez, csak ha az 1-nél nagyobb valós számok halmazán keresgélünk:


(1) Látható, hogy 3^3=27

(2) Más megoldás nincs az [1; végtelen] intervallumon, mert itt szig. mon. növekvő a függvény.


A ]0,1] tartományon nehezebb a vizsgálódás, hiszen itt nem szig. mon. az x^x függvény.

Pl. 0,5^0,5=0,25^0,25

Deriválással belátható, hogy a minimum x=1/e esetén van.

Kicsit nehezebb belátni, hogy 0-ban a határértéke 1.

Mindenesetre a ]0; 1] tartományon a fgv. kisebb 1-nél, ezért ezen a tartományon nincs megoldás.


Na de mi van a komplex számok halmazán?

Valaki megoldaná?

2017. márc. 8. 10:12
 7/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm az utolsó két választ, az iterálást én is ismerem. A Taylor az nem csak nagyon pici alapoknál működik?
2017. márc. 8. 14:21
 8/10 Tom Benko ***** válasza:
49%
Nem.
2017. márc. 8. 18:15
 9/10 Tom Benko ***** válasza:
67%
@Parafagólem: A wolframalpha szerint komplex megoldások a Lambert-féle W függvénnyel írhatóak fel.
2017. márc. 8. 18:26
 10/10 anonim ***** válasza:

A 3-as hatványtábla segítségével kijön az eredmény.

Mi a helyzet ezzel: x^x=46656

2017. márc. 11. 11:49