2017. márc. 4. 17:00
 1/5 anonim ***** válasza:
Ez a teljes feladat? Elég furcsa, a lineáris közelítés meg érintő egyenletek valamilyen (differenciálható) függvényhez kapcsolódnak.
2017. márc. 4. 17:38
 2/5 A kérdező kommentje:
Igen, ennyi szerepel a feladatban.
2017. márc. 4. 19:18
 3/5 tatyesz ***** válasza:

A √x függvény x=4 pontjába húzott érintő x=4,2 helyen felvett értéke lesz a megoldás.


Az érintő meredeksége: (√x)'=1/(2√x), értéke az x=4 helyen: 1/(2√4)=1/4.

A √x függvény x=4 pontban felvett értéke: √4=2.


Az érintő egyenlete: y=1/4(x-4)+2=1/4x+1

Ha x=4,2: y=1/4∙4,2+1=2,05

(A tényleges értéke: √4,2=2,04939...)

2017. márc. 5. 11:03
 4/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2017. márc. 5. 14:10
 5/5 Tom Benko ***** válasza:

Newton-approximáció:

Keressük az f(x)=0 egyenlet megoldását. Közelítsük ezt x_0-lal, ekkor a függvény közelítő egyenese:

f(x)\approx D(f)(x_0)(x-x_0)+f(x_0)

Legyen f(x_1)=0, ekkor

0\approx D(f)(x_0)(x_1-x_0)+f(x_0), rendezve

x_1=x_0\frac{f(x_0)}{D(f)(x_0)}, ekkor x_1 jobb közelítése a megoldásnak, mint x_0. Természetesen ennél jobb közelítést kapunk, ha ezt megismételjük x_1-gyel, stb...


Gyökvonásra tekintettel x^2-n=0 egyenletet kell megoldani, ekkor

x_1=x_0-\frac{x_0^2-n}{2x_0}=\frac{x_0^2+n}{2x_0}=\frac{x_0}{2}+{n}{2x_0}.

Ide behelyettesíted az n=4,2-et, és iterálsz.

2017. márc. 5. 16:12