Ezt a kémia feladatot hogy lehetne megoldani? (Sürgős)


1) 25m/m%-os sóoldathoz (NaCI hozzáadunk 50g sót


a) Számítsuk ki az oldal tömegszázalékát.


b) Számítsátok ki az oldat anyagmennyiség százalékát


2) 200g 30 m/m %-os oldatot 30 tömegszázalékos sósavoldatban reagáltatjuk


a) Hány ,,g" NaCl keletkezik


b) Hány darab H2O molekula keletkezik


c) Hány ,,G" sósavoldatra van szükségünk?


Kérlek úgy magyarázzátok el, hogy teljesen idióta vagyok kémiából, és hiányoztam azokon az órákon, ahol vettük.



2017. febr. 26. 18:47
 1/3 anonim ***** válasza:
30%
Ez véletlenül nem házifeledat? Mert ha (véletlenül) az lenne, semmi keresnivalója nem lenne itt!
2017. febr. 26. 19:19
 2/3 A kérdező kommentje:
Ez a lapról van, ami lesz majd a tzben , viszont nem értem hogy kéne megoldani. Nem a megoldásra vagyok kíváncsi hanem hogy hogy kéne megoldanom.
2017. febr. 27. 05:51
 3/3 Marciella91 válasza:

1) Mivel nincs megadva, hogy mekkora a tömege a kiindulási oldatnak, ezért nyugodtan lehet belőle 100 grammot venni (így lesz a legkönnyebb meghatározni az oldott anyag mennyiségét).


A képletek, amiket egy ilyen feladat során használni kell:


m/m% = m(oldott anyag)/ m(oldat) *100%

az m a tömeget jelenti


Ezek alapján az adatok:

m(oldat)1= 100 g

m(oldott anyag)1= m(oldat)* m/m% / 100 vagyis m(oldott anyag) = 100 g * 0,25 = 25 g


ehhez hozzáadunk 50 g NaCl-t (vagyis növeljük az oldott anyag mennyiségét). Így az oldatunk a következő lesz

m(oldat)2 = 100 g + 50 g =150 g

m(oldott anyag)2 = 25 g + 50 g = 75 g


a) számítsuk ki az oldat tömegszázalékát!


m/m% = m(oldott anyag)/m(oldat)*100 = 75 g / 150 g * 100% = 50%


b) Számítsátok ki az oldat anyagmennyiség százalékát!


Itt a következő képletet kell használni:


n/n% = n(oldott anyag)/n(oldat)*100%

n az anyagmennyiséget jelenti


Kezdjük az oldott anyag anyagmennyiségével, az egyszerűbb:


n(oldott anyag) = m(oldott anyag)/M(oldott anyag)


m = oldott anyag - NaCl - tömege

M = moláris tömeg, ami a NaCl esetében M= 23 g + 35,5 g = 58,5 g/mol


vagyis n(NaCl) = 75 g / 58,5 g/mol = 1,28 mol


Az oldat anyagmennyiségét úgy kell kiszámolni, hogy meghatározod az oldott anyag (NaCl) valamint az oldózer (víz) anyagmennyiségét, majd összeadod őket.


n(NaCl) = 1,28 mol

n(H2O) = m(H2O) / M(H2O) = 75 g / 18 g/mol = 4,17 mol


M(H2O) = 2*1 g/mol + 16 g/mol = 18 g/mol

m(H2O) = m(oldat) - m(oldott anyag) = 150 g - 75 g = 75 g


Tehát n(oldat) = 1,28 mol + 4,17 mol = 5,45 mol

A képlet alapján:


n/n% = n(oldott anyag)/n(oldat)*100% = 1,28 mol / 5,45 mol * 100% = 23,48 %


A második feladatban nátrium-hidroxid oldathoz adsz sósav oldatot? ez lemaradt...

2017. márc. 1. 22:14