Egy deltoid átlóinak hossza 22 cm és 80 cm. A rövidebb álló a hosszabb átlót 1:3 arányban osztja két részre . Számítsuk ki a deltoid oldalainak hosszát és szögeit. Mekkora a deltoid területe?

Kèrlek segíts .

2017. febr. 21. 20:24
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
65%

Itt egy deltoid:

[link]

A hosszabb átló (képen f) felezi a rövidebb átlót (képen e). Feladatban a rövidebbik oldal e=22cm, a hosszabbik oldal f=80cm. A rövidebb a hosszabbat 1:3 arányban osztja ketté, vagyis a 80 centit kell elosztani 1:3 arányban:

1x + 3x = 80

4x = 80

x = 20

Vagyis az f átló rövidebbik része x=20cm, a hosszabbik része 3x=3*20=60cm.


Most nézd meg ismét a linkelt ábrát, láthatod, hogy az átlók összesen 4 db háromszögre osztják a deltoidot. Ezeket kell felhasználni az oldalak kiszámításához.

Például a két felső háromszög egybevágó, az egyik befogója e/2=22/2=11cm hosszú, a másik pedig az f rövidebbik oldala, ami ugye 20cm. Ez a két befogó, a deltoid b oldala pedig az átfogó. Felírod a Pitagorasz-tételt, megkapod b oldal hosszát.

Az a oldalt ugyanígy kell kiszámítani. A háromszög egyik befogója szintén e/2=11cm, a másik az f hosszabbik része, ami 60cm. Az átfogó az a oldal, felírod a Pitagorasz-tételt és megkapod.

A szögeket kiszámíthatod a terület alapján [T=e*f/2=a*b*sin(közrezártszög)], vagy pedig ha tanultátok már, felírható pl a fenti háromszögre a koszinusz-tétel, ahol megkapod a felső szöget, oldalsó szöget megkapod vagy a fenti területes képletből vagy felírod az oldalsó háromszögre a koszinusz-tételt, az alsó szöget pedig megkapod az alsó szögre felírt koszinusz-tételből.

2017. febr. 21. 20:39
 2/16 A kérdező kommentje:
Nagyon , nagyon szèpen köszönöm, hálás vagyok a válaszèrt . Ha tudsz mèg segíteni, akkor írnèk feladatokat , mert kaptunk mèg mást de azt se tudtam.
2017. febr. 21. 20:54
 3/16 anonim ***** válasza:
Írhatod, ha gondolod.
2017. febr. 21. 21:06
 4/16 A kérdező kommentje:
1. Határozzuk meg a paralelogramma közèpvonalainak hosszát ès területèt ,ha átlóinak hossza 15 cm ès 20 cm , továbbá az átlók 30fokos szöget zárnak be egymással . Mekkorák a paralelogramma szögei ?
2017. febr. 21. 21:08
 5/16 A kérdező kommentje:

2.Van e olyan sokszög ,amelynek átlóinak száma pontosan

A.324

B.462 ?

2017. febr. 21. 21:10
 6/16 A kérdező kommentje:
3.Mennyi a belső , illetve külső szögek összege abban a konvex nègyszögben , amelynek 42-vel több átlója van, mint ahány oldala ?
2017. febr. 21. 21:11
 7/16 A kérdező kommentje:
4.Hány szimmetriatengelye van ès mekkora egy belső szöget annak a szabályos sokszögnek , amelyiknek 20 átlója van ?
2017. febr. 21. 21:13
 8/16 A kérdező kommentje:
5. Hány oldala lehet a konvex sokszögnek ,ha az átlóinak ès oldalainak száma úgy aránylik egymáshoz ,mint 3:2 ?
2017. febr. 21. 21:16
 9/16 A kérdező kommentje:
6.Jellemezzük szögei segítségével azokat a deltoidokat ,amelyek húrnègyszögeket . Hol található egy ilyen nègyszög körè írt körènek közèppontja ?
2017. febr. 21. 21:19
 10/16 A kérdező kommentje:
Egy rombusz átlóinak hossza úgy aránylik egymáshoz ,mint 2:3 , oldala gyök 52 cm . Számítsuk ki a rombusz átlóinak hosszát területèt ès szöget .
2017. febr. 21. 21:21
1 2