Fizika segítséget kérnék. Hogyan kell a szögsebességet, fordulatszámot, periódusidőt, kerületi sebességet kiszámítani?


Egy kerék 6 másodperc alatt 12-szer fordul körbe.

Mekkora a szögsebessége,fordulatszáma és periódusideje ennek a keréknek? Mekkora a külső pontjainak kerületi sebessége, ha a kerék sugara 1m? Mekkora a tengelytől 0,5m távolságra lévő pontok kerületi sebessége,fordulatszáma,periódusideje és szögsebessége?



2017. febr. 19. 13:53
 1/2 anonim ***** válasza:

1 másodperc alatt 12/6=2 fordulatot tesz meg a kerék, tehát a fordulatszáma: f=2 1/s

A periódusidő a fordulatszám reciproka (vagyis egy kör megtételéhez mennyi idő szükséges), ez ugye T=1/f=1/2 másodperc

Szögsebesség=2*PI/T=3.14 1/s


Külső pont kerületi sebessége: v=r*omega, ahol v a kerületi sebesség, r a sugár, omega a szögsebesség. Tehát v=1*omega=3.14 m/s


0.5méter távolságban a szögsebesség, a periódusidő valamint fordulatszám NEM változik (tök logikus, ha belegondolsz), csak a kerületi sebesség függ a sugártól: v=r*omega=omega/2=3.14-nek a fele (m/s)

2017. febr. 19. 15:08
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszi.
2017. febr. 19. 15:10