Ha negyedik gyök alatt van egy kifejezés, hogy kell megadni az értelmezési tartományt?


A feladatban negyedik gyök alatt x^2 - 3x


Azt értem,hogy mit kell csinálni,ha négyzetgyök alatt van.

De ha nem négyzetgyökről van szó, hogy kell megoldani? Előre is köszönöm!


2017. febr. 16. 21:27
 1/3 anonim ***** válasza:

Miért? Negatív számból negyedik gyököt lehet vonni?

(Itt is ugyanazt kell csinálni, mint négyzetgyöknél)

2017. febr. 16. 21:37
 2/3 anonim ***** válasza:
Köszönöm!
2017. febr. 16. 21:39
 3/3 anonim ***** válasza:

Ha a gyökszám páros (négyzetgyök, negyedik gyök, hatodik gyök, stb.), akkor minden esetben a gyökjel alatt csak nem negatív szám állhat; ez azért van így, mert azt a számot keressük ezzel, amit ha önmagával kétszer, négyszer, hatszor, stb. önmagával, akkor egy számot kapunk, de negatív szám nem állhat elő ilyen szorzatban, mert ha a keresett szám pozitív, akkor a szorzat mindenképp pozitív lesz, ha 0, akkor a szorzat értéke 0, ha pedig negatív, akkor ezek szorzata is pozitív lesz, mivel össze lehet őket párosítani, amiknek a szorzata pozitív. (Ez persze csak valósban van így, komplex számhalmazon lehet számolni).


Ha a gyökszám páratlan, akkor bármi állhat alatta, mivel például köbgyök(-8)=-2, mivel (-2)*(-2)*(-2)=4*(-2)=-8.

2017. febr. 16. 23:13