Kémia házi feladat: H3PO4 + H2O reakcióegyenlete (4 db)!?


Valaki segítsen nagyon szépen kérem, mert semmit nem értek. :(


A példafeladathoz ezt írtuk:

H2SO4 + 2 H2O = SO4^2- + 2 H3O^+

H2SO4 + H2O = HSO4^- + H3O^+

HSO4^- + H2O = SO4^2- + H3O^+

HSO4^- + H2O = H2SO4 + OH^-


Ugyanígy kéne leírni ezt a négy egyenletet a H3PO4 és víz reakciójaként (vagyis mint az előzőekben). De én egyáltalán nem értem miért, hogyan és miből következik egymásból ez a négy darab egyenlet, ezért nem tudom felírni őket. :(


Az értelmes válaszokat előre is nagyon szépen köszönöm!!!



2017. febr. 14. 20:58
 1/4 E1992 ***** válasza:

H3PO4 + 3 H2O = PO4^3- + 3 H3O^+


H3PO4 + H2O = H2PO4^- + H3O^+


H3PO4 + 2H2O = HPO4^2- + 2 H3O^+


HPO4^2- + 2H2O = H3PO4 + 2OH^-


H2PO4^- + H2O = H3PO4 + OH^-

2017. febr. 14. 23:49
 2/4 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm!!! :) És valaki elmondaná nekem, hogy ezt miért kell így felírni, négy egyenletben? És mi a logikája?
2017. febr. 15. 02:04
 3/4 E1992 ***** válasza:

Mindig a hidrogéneket kell nézni. A savak a hidrogéneket le tudják adni. Ezek a savak (HCl, H3PO4, H2SO4, HNO3) minden hidrogénjüket le tudják adni.

Ezek vannak feltüntetve az egyenletekben. A savról a hidrogenion a vízhez kapcsolódva iont alkot (oxóniumion). Ha a sav 1 hidrogén ad le, akkor azt 1 víz tudja felvenni. Ha 2-t, akkor 2...így tovább.

A kénsav esetén amit írtál az uccsó 2 egyenlet: az ion (savmaradékion) a víztől képes hidroégiont felvenni, s leadni is.


Írj, ha vhol vmi nem világos. :)))

2017. febr. 15. 08:44
 4/4 A kérdező kommentje:
#3 : Ó, mostmár értem! Nagyon szépen köszönöm a segítséget!!! :)
2017. febr. 16. 14:50