Ugye a primitív függvény arctg(y) és arcsin(x) lett ( legalább is számításaim szerint)
Tehát: arctg(y)=arcsin(x)+C Hogyan tovább?
2017. febr. 2. 04:33
2/2 holnaptegnapja válasza:
A diff egyenlet megoldásának menete:
az egyenlet
SQRT (1-x^2) dy/dx = y^2+1
szétválasztható változójú:
SQRT(1-x^2) dy = (y^2+1) dx
avagy 1/(y^2+1) dy = 1/SQRT(1-x^2) dx
így az egyenlet intergálja:
INTEGRAL(1/SQRT(1-x^2)) dx - INTEGRAL(1/(y^2+1)) dy = C
azaz
arcsin(x) - arctg(y) = C
avagy arctg(y) = arcsin(x) - C
ahonnan
y = tg(arcsin(x) - C)
y(0) = 0 ból C = 0
így
y = tg(arcsin(x))
= sin(arcsin(x))/cos(arcsin(x))
= x / SQRT(1-sin(arcsin(x))^2)
= x / SQRT(1-x^2)
ENNYI!
( felhasználva: sin(x)^2 + cos(x)^ = 1 azonosságot )
---
remélem hasznát vetted :) kérdező :)