Kezdeti érték probléma: y (0) =0 sqrt (1-x^2) dy/dx=y^2+1 ?


Ugye a primitív függvény arctg(y) és arcsin(x) lett ( legalább is számításaim szerint)

Tehát: arctg(y)=arcsin(x)+C Hogyan tovább?



2017. febr. 2. 04:33
 1/2 anonim ***** válasza:
tg(arcsinx)=1/(1-x^2)^1/2
2017. febr. 2. 05:30
 2/2 holnaptegnapja ***** válasza:

A diff egyenlet megoldásának menete:


az egyenlet

SQRT (1-x^2) dy/dx = y^2+1


szétválasztható változójú:


SQRT(1-x^2) dy = (y^2+1) dx

avagy 1/(y^2+1) dy = 1/SQRT(1-x^2) dx


így az egyenlet intergálja:


INTEGRAL(1/SQRT(1-x^2)) dx - INTEGRAL(1/(y^2+1)) dy = C


azaz


arcsin(x) - arctg(y) = C

avagy arctg(y) = arcsin(x) - C


ahonnan


y = tg(arcsin(x) - C)

y(0) = 0 ból C = 0


így

y = tg(arcsin(x))

= sin(arcsin(x))/cos(arcsin(x))

= x / SQRT(1-sin(arcsin(x))^2)

= x / SQRT(1-x^2)


ENNYI!

( felhasználva: sin(x)^2 + cos(x)^ = 1 azonosságot )

---

remélem hasznát vetted :) kérdező :)

2017. febr. 2. 16:28