Az egyenlő szárú háromszög szára 17 cm, az alapra bocsátott magassága pedig 8 cm. Határozd meg az alapjánál lévő szögének szinuszát, koszinuszát, tangensét, kotangensét! Valaki segítene?


2017. jan. 28. 15:34
 1/2 anonim ***** válasza:

Ha behúzod az alaphoz tartozó magasságot, akkor az felezni fogja az alapot és merőleges is lesz rá, tehát olyan derékszögű háromszögünk lesz, ahol a befogók hossza 8 cm és 8,5 cm, erre felírjuk Pitagorasz tételét:


8^2 + 8,5^2 = c^2

64 + 72,25 = c^2

136,25 = c^2

gyök(136,25) = c


A 8,5 cm-es oldallal szemközti Ł szög szögfüggvényértékei a kérdés, tehát


sin(Ł)=8,5/gyök(136,25), ha ennél szebb alakot szeretnénk kapni, írjuk közös gyökjel alá: gyök(72,25/136,25), a törtet bővítsük 4-gyel: gyök(289/545)


cos(Ł)=8/gyök(136,25)=gyök(64/136,25)=gyök(256/545)


tg(Ł)=8,5/8, 2-vel bővítve =17/16


ctg(Ł)=8/8,5=16/17.

2017. jan. 28. 15:46
 2/2 anonim ***** válasza:

A háromszög SZÁRA 17 cm, így az alapra bocsátott magasság valóban felezi az egész háromszöget, de ennek a "fél" háromszögnek az átfogója a 17 cm, az egyik befogója 8 cm.

A másik befogót Pitagorasz tétellel kiszámolva: 17^2-8^2=15^2

vagyis a "fél" háromszög másik befogója 15.

A sin, cos, tg, ctg definíciókkal pedig:

sin(alfa)= 8/17

cos(alfa)=15/17

tg(alfa)=8/15

ctg(alfa)=15/8

2017. jan. 28. 19:59