Hogyan számoljuk ki az x-et a 3* (gyök (x) ) =x ből?


2017. jan. 23. 21:07
 1/8 anonim ***** válasza:
Emeld négyzetre a két oldalt feltétellel: x nemnegatív
2017. jan. 23. 21:10
 2/8 A kérdező kommentje:
de valami számokat kéne belőle számolni... :D
2017. jan. 23. 21:12
 3/8 A kérdező kommentje:
elvileg 0 és 9 lenne a megoldás, de nem jövök rá, hogy hogyan jön ki... :D
2017. jan. 23. 21:13
 4/8 anonim ***** válasza:

3*√x=x

bevisszük 3-mat gyök alá

√9x=x

négyzetre emeléssel

9x=x^2, ekkor kihúzzuk az x-ket

9=x


Ellenőrzés.

Bal oldal

3*√9=3

Jobb oldal=3


Ellenőrzéssel igazoltuk a megoldást.

2017. jan. 23. 21:19
 5/8 anonim ***** válasza:

Upsz elirtam bocsi az ellenőrzést:

Bal oldal

3*√9=3 helyett 3*√9=9

Jobb oldal=9

2017. jan. 23. 21:22
 6/8 A kérdező kommentje:
ja már értem, köszi, ment a zöld kéz :D
2017. jan. 23. 21:31
 7/8 anonim ***** válasza:

A 4. válaszoló megoldása hiányos.


9x=x^2

Itt ugyanis ha gyököt vonunk, akkor megoldást veszthetünk, vagyis meg kell nézni, hogy mi van akkor ha x=0.

Látható, hogy x=0 is jó megoldás, és csak ezután ehet gyököt vonni, és úgy kijön a 9.


Tehát 2 megoldás is van, x=0 vagy x=9

2017. jan. 23. 21:45
 8/8 anonim ***** válasza:

A feladat

3*√x = x


Nullára rendezve

3*√x - x = 0


√x-et kiemelve

√x(3 - √x) = 0


Egy szorzat értéke 0, ha valamelyik tényezője 0.

Itt két lehetőség van:


1.

√x = 0

ebből

x = 0


2.

3 - √x = 0

3 = √x

ebből

x = 9


Így már nemcsak látható, hanem bizonyított is, hogy a 0 is megoldás.

Azt hiszem, így korrekt a levezetés.

2017. jan. 24. 16:03