Lenne itt egy fizikai feladat, megoldanátok? (Rezgőmozgás, inga, amplitúdó, sebesség, gyorsulás)


Egy harmonikus rezgőmozgást végző test legnagyobb sebessége 15 m/s, legnagyobb gyorsulása pedig 90 m/s2. Mekkora a rezgések frekvenciája és amplitúdója?



Kérlek benneteket segítsetek megfejteni, fontos lenne.UI:csak hozzáértők írjanak.



2017. jan. 21. 10:54
 1/5 dq ***** válasza:

A rezgõmozgást tekintheted egyenletes körmozgásnak. Az amplitudó a kör sugara. Tehát:


Mekkora legyen a kör, ha a 15 m/s sebességgel mozgó test gyorsulása 90 m/s^2?

Mennyi ekkor a frekvencia?

2017. jan. 21. 11:20
 2/5 tatyesz ***** válasza:

#1 Ettől még a kérdező ugyanúgy nem fogja tudni a választ, mert ugyanúgy ki kéne nyitnia a tankönyvet, hogy mi a kapcsolat a körmozgás sebessége és gyorsulása között.


Tehát a megoldás:


Rezgőmozgásra 3 képletet tanultatok.


Kitérés: y(t)=A·sin(ω·t)

sebesség: v(t)=A·ω·cos(ω·t)

gyorsulás: a(t)=-A·ω²·sin(ω·t)


Mikor legnagyobb a sebesség? Amikor a cos(ω·t) értéke a legnagyobb. Mennyi a cos legnagyobb értéke? 1. Ezért a legnagyobb sebesség: v_max = A·ω·1 = A·ω


Mikor legnagyobb a gyorsulás? Amikor a sin(ω·t) értéke a legkisebb. Mennyi a sin legkisebb értéke? -1. Ezért a legnagyobb gyorsulás: a_max = -A·ω²·(-1) = A·ω²


Van két egyenleted két ismeretlennel (A és ω). Meg tudod oldani?

2017. jan. 22. 10:02
 3/5 dq ***** válasza:
Ezek a képletek v_max sebességgel, nyújtatlan állapotból indított mozgásra érvényesek csak.
2017. jan. 22. 14:56
 4/5 dq ***** válasza:

No de ki az, aki így indít el egy rugót?

Boxolók esetleg, na de rajtuk kívül?

Mindenki más kezdõsebesség nélkül indítja a rugómozgásokat.

2017. jan. 22. 14:57
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat, meg tudom innen már oldani :)
2017. jan. 24. 11:23