Tegyük fel, hogy egy versenyautó sebessége az alábbi összefüggés szerint változik az idővel:


v=60[m/s]+0,5[m/s^3]t^2


Mekkora a pillanatnyi gyorsulás t(1)=1 s és t(2)=3 s időpillanatban?



2016. nov. 25. 19:16
 1/3 anonim ***** válasza:

Nem tudom milyen szinten tanuljátok a matekot.

Deriválás volt már?

A sebesség idő szerinti első deriváltja a gyorsulás.

Tehát a fenti függvényt deriválod idő szerint és a kapott függvénybe csak be kell helyettesíteni a adott t időpontokat.

Deriválálsi szabályok:

- Ha y=u(x)+v(x) akkor y'=u'(x)+v'(x); ahol " ' " a deriválás jele.

Tehát ha a függvényünk egy összeg akkor a tagokat külön kell deriválni. (mint a mi esetünkben).

Konstans függvény: y=a ;(nincs benne x-től való függés, akkor y'=0 tehát a deriválás zérót ad eredményül.

Hatványfüggvény: y=x^n akkor y'= n*x^n-1 tehát az eredeti kitevő lejön szorzó konstansnak és helyette n-1 kerül a helyébe pl: y=t^2 akkor y'=2*t^1 azaz 2t.

Na most a v= 60m/s az első tag és nincs benne t-től függő tehát a deriváltja 0 a második tag legyen f függvény , f=0,5 (m/s^3)*t^2 re használva a hatványfüggvényre vonatkozó szabályt f'=0,5(m/s^3)*2*t lesz. tehát a gyorsulás a=1(m/s^3)*t akkor a(t1)=1(m/s^3)*1s=1m/s^2 és a(t2)=1(m/s^3)*3s=3m/s^2.

Ezen kívül numerikusan is meg lehet oldani például akár excel-el is.

2016. nov. 25. 20:43
 2/3 anonim ***** válasza:
Deriválás nélkül nem lehet megoldani? valami fizikai képlettel? vagy valamilyen középiskolás szintű levezetéssel?
2016. nov. 26. 01:14
 3/3 A kérdező kommentje:
Igen, vettünk deriválást. Köszönöm a választ.
2016. nov. 26. 02:01