Valaki meg tudná oldani ezt a példát? Fizika (rezgőmozgás, matematikai inga)


Sziasztok, tudnátok segíteni ebben a nehéz példában? Nagyon megköszönném :) UI:csak a hozzáértők írjanak.



Az 1 m hosszú matematika ingát a tengerszinten, majd egy 5 km magas hegy tetején hozzuk lengésbe.


a) Számítsuk ki a lengési idők arányát!

b) Vajon a hegycsúcson lévő, ugyanilyen hosszú ingával rendelkező óra siet vagy késik a másik órához képest?

c) Mekkora lesz az eltérés a két óra között egy nap alatt?



2017. jan. 18. 10:24
 1/3 anonim ***** válasza:

Az egyetlen dolog, ami miatt különböznek a lengésidő az a nehézségi gyorsulás, ami abból adódik, hogy a Föld gravitációs középpontjától nem egyforma távolságra vannak.

Az erők:

(1) tengerszinten: mg0=γmM/R^2

(2) h magasságban a tsz. felett: mg5=γmM/(R+h)^2

Ezekből: g0=γM/R^2 és g5=γM/(R+h)^2

A lengésidők aránya a T=2π*sqrt(l/g) képlet alapján: T5/T0=sqrt(g0/g5).

Ebbe kell behelyettesíteni a g0 és a g5-öt.

Tehát az arány: sqrt((R+h)^2/R^2)=(R+h)/R= 1+h/R, itt természetesen R a föld sugarát jelöli.

2017. jan. 18. 12:22
 2/3 anonim ***** válasza:
Mivel a lengésidő a nehézségi gyorsulás négyzetgyökével fordítottan arányos, ami második esetben kisebb, ezért ott késni fog, (mert a ilyenkor a lengésidő nagyobb).
2017. jan. 18. 12:27
 3/3 anonim ***** válasza:

R = 6371 km

Ki kell számolnod T5-öt, és T0-t. És (megfelelő mértékegységben persze) a 24h-t el kell osztani velük, így megkapod hányat lengenek egy nap, és meg lehet határozni az eltérést! Vagy, ha időben akarod, akkor kiszámolod T0 hányat leng egy nap és egyenes arányossággal meghatározod, mennyit leng ezalatt a másik és ez hány órának (percnek, stb.) felel meg.

2017. jan. 18. 12:36