Feladat: 2 dm oldalhosszúságú, négyzet alakú fémlapból a lehető legnagyobb kört akarjuk kivágni. Az eredeti lap hány százaléka lesz hulladék?


Második:


2 dm átmérőjű, kör alakú fémlapból a lehető legnagyobb oldalhosszúságú négyzetlapot vágják ki. Az eredeti lap hány százaléka lesz hulladék?


Dolgozat előtt vagyok, kérlek segítsetek


2017. jan. 15. 15:14
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Első feladat:

A fémlap területe 2 dm * 2 dm = 4 dm².

A kör átmérője 2 dm. Területe: (2 dm / 2)² * π ≈ 3,14 dm².

A hulladék 4 dm² - 3,14 dm² = 0,86 dm².

A hulladék a négyzet felületének (0,86 dm² : 4 dm²) * 100 = 21,5 %-a.

2017. jan. 15. 16:02
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Második feladat:

A kör területe (2 dm : 2)² * π≈ 3,14 dm².

A beleírható legnagyobb négyzet átlója 2 dm hosszúságú.

Ez egy fél négyzet (derékszögű háromszög) átfogója.

A két befogó (a négyzet oldalai; legyen „o” egy-egy oldal) egyenlő hosszúságúak.

o² + o² = 2² │← Pythagoras tétele

2 * o² = 4 │← :2

o² = 2

A négyzet területe o², azaz 2 dm².

A hulladék 3,14 dm² - 2 dm² = 1,14 dm².

A hulladék része az eredeti felületből (1,14 dm² : 3,14 dm²) * 100 ≈ 36,3057 %.

2017. jan. 15. 16:18
 3/4 anonim ***** válasza:
Igen, kellene.
2017. jan. 15. 16:22
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm, utolsónak: egy mondatot akartam és már nem volt kedvem újra írni.. Ezért raktam kérdőjelet
2017. jan. 15. 17:25