X (x-1) (x+1) =504. Hogy kell megoldani? Levezetnéd részletesen?

Köszönöm előre is

2017. jan. 10. 14:15
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Gyanítom, hogy x egész lesz, vagyis a bal oldalon három egymást követő egész szám szorzata áll. Ha így van, érdemes megnézni 504 prímtényezős felbontását.


504=2^3*3^2*7, ezekről kapásból lehet látni, hogy a 8 a 9 és a 7... (vagyis 504=8*7*9).


Vagyis x=8 megoldása az egyenletnek. Kérdés, hogy van-e több.


Felbontás és rendezés után:


x^3-x-504=0. Mivel x=8 megoldás, ezért a polinomból az (x-8) tényező kiemelhető (lsd. gyöktényezős alak)


Osszuk el az (x^3-x-504)-et (x-8)-cal. lsd: polinomosztás.


azt kapjuk, hogy (x^3-x-504):(x-8)=x^2+8x+63, vagyis x^3-x-504=(x-8)*(x^2+8x+63).


(x-8)*(x^2+8x+63)=0 , szorzat akkor nulla, blablabla, az x=8-at megbeszéltük, a másodfokú polinomnak pedig nincsen valós gyöke.


Vagyis az egyenletnek egyedül az x=8 (valós) megoldása van.

2017. jan. 10. 15:14
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszi! :)
2017. jan. 10. 15:29