A feladat: Fejezze ki az "A=B×c a -k×t hatványon" képletből a k változót! (A;B;c >0)

Számítsa ki a k értékét, ha A= 2×10 a huszonharmadikon, B=6×10 a huszonharmadikon, c=2,718 és t=5700

Bocsi de a hatványokat nem tudom máshogy leírni. Valaki segítene levezetni vagy hogy egyáltalán hogy kéne belekezdenem? Előre is köszönöm! :)



2017. jan. 9. 19:26
 1/4 anonim ***** válasza:

C vagy B*C van hatványon?


Ha csak C, akkor osztunk B-vel:

(A/B)=C^(-k*t), majd vesszük mindkét oldal C alapú logaritmusát:

log(C)[A/B]=-k*t, osztunk -t-vel:

-log(C)[A/B]/t=k, a - előjel még bevihető a logaritmusba a megfelelő azonosság alapján:

log(C)[B/A]/t=k, ez volt a kérdés.


Ha B*C van a hatványon, akkor egy kis esetszétválasztás kell; Ha B*C=1, akkor A=1-et kapjuk, ekkor k tetszőleges, mivel 1 minden hatványa 1. Ha a szorzat nem 0, akkor vegyük a B*C alapú logaritmust:


log(B*C)[A]=-k*t, erre

-log(B*C)[A]/t=k adódik, az azonossággal:

log(B*C)[1/A]/t=k.


A megadottakat ebbe beírod, kiszámolod, megkapod k értékét.

2017. jan. 9. 19:50
 2/4 A kérdező kommentje:
Bocsi azt nem írtam oda, hogy ezt normál alakban kéne kiszámolni. Még nem vettük a logaritmusokat (ha az a log az akar lenni) :(
2017. jan. 9. 20:09
 3/4 A kérdező kommentje:
És csak a c van a hatványon
2017. jan. 9. 20:09
 4/4 anonim ***** válasza:

Pedig ezt logaritmus nélkül nem lehet megoldani:

[link]

Egy számológép segíthet.

2017. jan. 9. 20:12