Tudnátok segítséget nyújtani matekban? (törtes egyenletek)


Például van egy ilyen feladat: x/x-5=8/5-x

És akkor ezt úgy oldottuk meg, hogy ugyebár elsőnek értelmezései tartományt vizsgáltunk: x-5 nem lehet egyenlő 0-val, tehát x nem egyenlő 5-tel, 5-x nem lehet egyenlő 0-val, tehát szintén x nem lehet egyenlő 5-tel

Utána úgy folytattuk, hogy x/x-5=8/-(x-5)

És itt nem értettem. Azt értem, hogy miért szoroztuk be -1-gyel (hogy megforduljon a nevező és lehessen közös nevezőre hozni), de miért a nevezőt szoroztuk be vele? Miért nem a számlálót? Vagy ez mindegy?


2017. jan. 9. 16:56
 1/1 anonim ***** válasza:

Nem szoroztál és nem "fordult meg" a nevező.

Kiemeltél -1-et és így felírtad szorzatként: 5-x = -1*(x-5) = -(x-5)

Ez azért jó, mert így beszorzod mindkét oldalt (x-5)-tel és akkor eltűnnek a törtek és meg is kaptad az eredményt:

x=-8


Csinálhattad volna úgy is, hogy beszorzod mindkét oldalt (x-5)-el és (5-x)-el is, hasonló eredményt kapnál, csak akkor többet kell számolnod.


A rövidebb megoldás nyitja az, hogy felismerd, hogy az egyik nevezőben a másik valahányszorosa van. Ez nem feltétlenül -1, lehetne pl. 5 is: az egyik nevező x-5, a másik 5x-25, ekkor ez egyenlő 5*(x-5)

2017. jan. 9. 20:33