KrIsZAMeNo kérdése:

Egy négyzetes hasáb éleinek összege 3,6 m. Egyik éle kétszerese a másiknak. Mennyi a felszíne és a térfogata?


Bocsánatot kérek de én nem értem. 8. osztályos anyag.

A kérdésem hogy melyik él mennyi?

A többit már tudom.



2017. jan. 5. 18:05
 1/1 anonim ***** válasza:

Felskicceled a négyzetes hasábot, és látod, hogy összesen 8db rövid él (legyen ez x) van és 4db hosszú (legyen ez y).

Vagyis:

8x + 4y = 3,6

Mivel a szövegben adott, hogy a hosszabbik él kétszerese a rövidnek, ezért kifejezhetjük ezt is hasonlóan:

y = 2x

Ezt behelyettesítjük az előző egyenletbe:

8x + 4*(2x) = 3,6

8x + 8x = 3,6

16x = 3,6

0,225 = x

Tehát a rövid oldal 0,225 méter hosszú (ami 22,5 cm), a hosszú oldal pedig a duplája, vagyis 45cm.

2017. jan. 5. 18:19