Az ABC derékszögű háromszögben a D pont az AC befogó olyan pontja, melyre AD=9cm BC=5cm és AB=13cm Mekkora a CD szakasz? Mekkora a BD szakasz?


Segítsetek, hogy számoljam ki!

Gyorsan kéne

Köszönöm



2017. jan. 3. 16:18
 1/1 anonim ***** válasza:

Pitagorasz-tétellel kiszámolod a az AC befogó hosszát; ha az x, akkor


x^2+5^2=13^2

x^2+25=169

x^2=144

x=12, tehát az AC hossza 12 cm. Ezt osztja fel a D pont két részre, ebből az egyik rész hossza 9 cm, tehát a másik 3 cm.


A BD szakasz egy derékszögű háromszöget vág le az ABC derékszögű háromszögből, ahol BD annak átfogója, ha hossza y, akkor Pitagorasz tétele szerint:


3^2+5^2=y^2

9+25=y^2

34=y^2

gyök(34)=~5,831=y, tehát a BD szakasz hossza 5,831 cm.

2017. jan. 3. 16:24