Mi a vegyület relatív atomtömege? (többi lent)

Egy vegyület 1,388 grammját 200 Celsius-fokon, 0,98*10^5 Pa nyomáson elpárologtatjuk. Így 400 cm3 gőzt nyertünk. Mi a vegyület relatív atomtömege? Nagyon fontos lenne, már napok óta próbálom, de nem tudom megcsinálni,kérlek segítsen valaki.

2017. jan. 2. 10:08
 1/3 anonim ***** válasza:

Először is, ha valóban vegyületről van szó, akkor a keresett mennyiség nem atomtömeg, hanem molekulatömeg. Atomtömege csak elemeknek van.


Használjuk az egyetemes gáztörvényt (pV=nRT), és helyettesítsük be n helyére hogy az egyenlő m/M-mel, így pV=(m/M)*RT adódik, amiben csak a moltömeg az ismeretlen. Figyeljünk rá, hogy mindig a helyes mértékegységekre térjünk át (Pa, m^3, g, Kelvin). Emlékeztetőül: az egyetemes gázállandó értéke R=8,314

2017. jan. 2. 10:33
 2/3 anonim ***** válasza:

p*V=n*R*T

p=0,98*10^5

V=400 cm3=400*10^-6 m3 (köbméterbe kell váltanod)

R=8,314 4621 J/(mol·K) (egyetemes gázállandó)

T=(200+273.15)Kelvinbe kell átváltani

n= ismeretlenünk, rá fejezzük ki az egyenletet

n=p*V/(R*T)


Ezután M=m/n

m=1,388g

n= a fent kiszámoltak alapján lévő anyagmennyiség


Azt hiszem így kell meghatározni.


(nekem 139,28 g/mol jött ki így hirtelen)

2017. jan. 2. 10:36
 3/3 A kérdező kommentje:
nagyon köszönöm!
2017. jan. 2. 10:46